COVID-19 döneminde sağlık çalışanlarının karşılaştığı psikososyal sorunlar
Psychosocial problems faced by healthcare professionals during COVID-19
  1. Tez No: 741455
  2. Yazar: BÜŞRA VANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Psychology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Covid-19 pandemisi bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmış, kısa bir sürede tüm dünyayı pek çok açıdan krize sürüklemiştir. Psikolojik, sosyolojik ve ekonomik sorunlar yaratan Covid-19 kişisel ve sosyal yaşamda etkili olmuştur. Bununla birlikte izolasyon, işsizlik, ekonomik baskı, belirsizlik vb. insanlarda strese yol açarak, anksiyete, madde kullanımı, alkol tüketimi, şiddet gibi istenmeyen sonuçlara neden olmuştur. Pandemi döneminde sağlık çalışanlarında Covid-19 kaynaklı; Akut Stres, Uyku Bozuklukları, TSSB, Depresyon, Anksiyete, Tükenmişlik vb. gibi pek çok ruhsal sorunlar söz konusu olmuştur. Pandeminin ilan edilmesiyle birlikte, mücadelede ilk saflarda yer alan sağlık çalışanları enfekte, taşıyıcı ya da bulaştırıcı olmak gibi yüksek riskli bir çalışma sürecine girmişlerdir. Pandeminin toplum geneline yayılması ve sağlık sisteminin zorlanması gibi faktörler de eklenince sağlık çalışanlarının üzerindeki yük hayli artmıştır. Bu çalışmada Covid-19 döneminde sağlık çalışanlarının karşılaştığı psikososyal sorunların incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Kasım 2021-Şubat 2022 döneminde Trabzon ilindeki bir üniversite hastanesinde görev yapan Ebe (n=15), Hemşire (n=112), Teknik Personel (n=30) ve İdari Çalışan (n=43) olmak üzere 200 sağlık çalışanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Covid-19 Korku Ölçeği, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği ve Covid-19 Algılanan Risk Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının sırasıyla; sağlık çalışanlarının en çok kendi ailesinden birinin koronavirüse yakalanması riskinden endişe ettikleri (x ̅ =3,57), enfekte olma risk kaygısı yaşadıkları (x ̅ =3,41), pandeminin yaşanılan bölgede daha fazla yayılması riskine yönelik kaygı yaşadıkları (x ̅ =3,41), Covid-19'u düşünmekten rahatsız oldukları (x ̅ =2,99), sosyal medyada Covid-19 ile ilgili haberler ve hikâyeler izlendiğinde gerginlik veya endişe yaşadıkları (x ̅ =2,95), kendilerinin koronavirüse yakalanmaktan korktukları (x ̅ =2,57) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic emerged as a health problem, and in a short period of time dragged the whole world into a crisis from many angles. Covid-19, which creates psychological, sociological and economic problems, has been influential in personal and social life. However, isolation, unemployment, economic pressure, uncertainty, etc. It has led to stress, unwanted consequences such as anxiety, substance abuse, alcohol consumption, and violence. Covid-19 sourced in health workers during the pandemic; Acute Stress, Sleep Disorders, PTSD, Depression, Anxiety, Exhaustion, etc. There have been many such spiritual issues. With the declaration of the pandemic, health workers who were in the first line of the fight entered a high-risk working process such as being infected, carrier or contagious. When factors such as the spread of the pandemic throughout the society and the strain on the health system are added, the burden on health workers has increased considerably. In this study, it is aimed to examine the psychosocial problems faced by healthcare professionals during the Covid-19 period. The research was carried out with the participation of 200 health workers, including Midwife (n=15), Nurse (n=112), Technical Personnel (n=30) and Administrative Staff (n=43), who worked in a university hospital in Trabzon between November 2021 and February 2022 In the research, Covid-19 Fear Scale, Coronavirus Anxiety Scale and Covid-19 Perceived Risk Scale were used as data collection tools. As a result of the research, the health workers respectively; health care workers are most worried about the risk of their family catching coronavirus (x ̅ =3.57), they are worried about the risk of being infected (x ̅ =3.41), they are worried about the risk of further spreading of the pandemic in the region (x ̅ =3 ,41), they are uncomfortable thinking about Covid-19 (x ̅ =2.99), they experience tension or anxiety when watching news and stories about Covid-19 on social media (x ̅ =2.95), they are afraid of catching coronavirus ( x ̅ =2.57) was determined.