Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısına sahip çocukların genel gelişiminin sanal gerçeklik uygulamaları ile desteklenmesi
Supporting the general development of children between 5-12 years of age with attention-deficit and hyperactivity disorder
  1. Tez No: 722568
  2. Yazar: MEHMET KAAN İLDİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Teknolojinin birçok alanda kullanımıyla birlikte sanal gerçeklik teknolojisi hayatımızın birçok alanına dahil olmuştur. Dünyada yaygın olarak ve ağırlıklı olarak erkek çocuk bireylerde görülebilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısına sahip bireyler günlük yaşamında denge, koordinasyon, ağırlık aktarma ve bilateral koordinasyon ve genel motor becerilere yönelik zorluklar yaşayabilmektedir. Bu engeller kişinin günlük yaşamındaki eylemlerini gerçekleştirmelerinde zorluk ortaya çıkarmaktadır ve bu eksiklikleri ve bariyerleri aşmak adına destek almaları gerekmektedir. Bu çalışmada DEHB'li çocuklarda sanal gerçeklik uygulamaları ile birlikte genel motor becerilerin değişimini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 5-12 yaş arasında olan DEHB tanısı almış 12 çocuk katılımcı dahil edilmiştir. Olguların demografik, klinik ve kişisel özellikleri kayıt altına alındı. Tüm olguların genel motor becerileri BOT-2 motor kontrol testi ile değerlendirildi. Katılımcıların sanal gerçeklik uygulamalarında elde ettikleri dereceler her uygulamanın kriterleri göz önünde bulundurularak kayıt altına alındı. Çocukların DEHB düzeyleri Conners Öğretmen Değerlendirme Ölçeği aracılığıyla yapılmıştır. Veri analizi için SPSS Statistics 20.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the use of technology in many areas, virtual reality technology has been included in many areas of our life. Individuals with a diagnosis of attention deficit and hyperactivity disorder that can be seen widely and predominantly in boys around the world may experience difficulties in balance, coordination, weight transfer and bilateral coordination and general motor skills in their daily lifes. These obstacles pose difficulties for the person to carry out their actions in daily life and they need support to overcome these deficiencies and barriers. In this study, it is aimed to examine the changes in general motor skills together with virtual reality applications in ADHD children. Twelve children who were diagnosed with ADHD between the ages of 5-12 were included in the study. Demographic, clinical and personal characteristics of the cases were recorded. General motor skills of all cases were evaluated with BOT-2 motor control test. The degrees obtained by the participants in virtual reality applications were recorded considering the criteria of each application. The ADHD levels of the children were done through the Conners Teacher Evaluation Scale. SPSS Statistics 20.0 program was used for data analysis.