Otizmli çocuklarda duyu bütünleme terapisinin motor planlama becerisinin gelişimine etkisi
The effect of sensory integration therapy on the development of motor planning skills in children with autism
- Tez No: 722569
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılacak bu araştırma ile otizmli çocuklarda duyu bütünleme terapisinin motor planlama becerilerini geliştirdiğini göstermek amaçlanmaktadır. Daha önce duyu bütünleme terapisinin motor planlama bece-rilerini geliştirdiğine yönelik çalışmalar yapılmıştır fakat yapılan bu çalışmalar otizm tanı grubuna has yapılmamıştır. Bu çalışma sadece otizm tanı grubundaki çocuklar ile gerçekleştirilecektir. Çalışma neticesinde otizm tanı grubunda ki bireylerin duyu bütünleme terapisinin motor planlama becerilerine olan etkisi kanıta dayalı bir çalışma ile ispatlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to show that sensory integration therapy improves motor planning skills in children with autism. Previous studies have been conducted to improve motor planning skills of sensory integration therapy, but these studies are not unique to the autism diagnostic group. This study will be conducted only with children in the autism diagnosis group. As a result of this study, the effect of sensory integration therapy on motor planning skills of individuals in the autism diagnosis group will be proved with an evidence-based study.