Synthesis and biological activity studies of some new benzofuran derivatives
Bazı yeni sübstitüe benzofuran türevlerinin sentezleri ve biyolojik aktivite çalışmaları
  1. Tez No: 722578
  2. Yazar: SAM ALI MOHAMMED MOHAMMED DAWBAA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAĞRI KARABURUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Benzofuran, endüstride ve ilaç sektöründe yaygın olarak işlev gören kaynaşmış bisiklik bir yapıdır. Benzofuranın ekonomik faydaları ve sentezleme kolaylığı, onu daha sonraki araştırma çalışmaları için bir kullanışlı bir hedef haline getirmektedir. Bu tezde, yeni terapötik ajanlar tasarlamak için temel bir yapı olarak benzofuran seçilmiştir. Literatür incelemelerimizde, Alzheimer hastalığının (AH) palyatif tedavisinde kullanılabilecek yeni asetilkolin esteraz (AChE) inhibitörlerinin tasarımı için, benzofuran iskeletinin uygun bir ana yapı olacağı değerlendirilmiş, toplam 42 hibrit benzofuran ve piperazin türevi tasarlanmıştır. Tasarlanan moleküller, referans AChE inhibitörü donepezil'e benzer şekilde enzimin aktif bölgesine bağlanma uyumuna sahip olacak şekilde planlanmışlardır. Hedef ürünlerin tümü başarıyla sentezlenmiş ve yapıları NMR, IR ve kütle spektrometrisi ile aydınlatılmıştır. Biyolojik aktivite çalışmaları, AChE, butirilkolin esteraz (BChE) ve β-amiloid (Aβ) üzerinde in vitro testler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, D25, D30, D40 ve D41 adlı dört bileşiğin aktif olduğunu ve AChE'ı inhibe ettiğini gösterirken, BChE'a karşı herhangi bir aktivite gözlemlenmemiştir. Öte yandan, bileşik D25 ve D41, referans inhibitör ile karşılaştırılabilir seviyede iyi Aβ agregasyonu inhibitör aktivitesi gösterirken, D30 ve D40 daha zayıf bir Aβ agregasyonu inhibitör aktivitesi göstermiştir. Sitotoksisite araştırması, bu bileşiklerin makul güvenliğe sahip olduğunu göstermiştir. Aktif bileşiklerin bağlanma modlarını analiz etmek için moleküler yerleştirme analizi yapılmıştır. Bu tezdeki aktif bileşiklerin, AH'nın tedavi stratejilerinde yararlı ajanlar oldukları ve daha ileri çalışmalar için değerlendirilmeleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Benzofuran is a fused bicyclic scaffold that is functionalized widely in the industrial and pharmaceutical sectors. The economic benefits and ease of synthesizing benzofuran make it a target for further research studies. In this thesis, benzofuran was selected as a scaffold to design new therapeutic agents. After reviewing the literature, benzofuran scaffold was found suitable for the design of new acetylcholine esterase (AChE) inhibitors that can be employed in the palliative treatment of Alzheimer's disease (AD). A total of 42 hybrid benzofuran and piperazine derivatives were designed. The designed molecules were planned to have binding fit in the active site of the enzyme similar to that of the reference AChE inhibitor donepezil. All of the target products were synthesized and analyzed by 1H NMR, 13C NMR, IR, and mass spectrometry. The biological activity studies were achieved using in vitro assay on AChE, butyrylcholine esterase (BChE) and β-amyloid. The results showed that four compounds namely D25, D30, D40, and D41 were active and inhibited AChE while no activity was observed against BChE. On the other hand, compounds D25 and D41 showed good Aβ aggregation inhibitory activity comparable to the reference inhibitor, while compounds D30 and D40 displayed a weaker Aβ aggregation inhibitory activity. The cytotoxicity investigation of the active compounds showed that these compounds have plausible safety. Molecular docking study was achieved to analyze the binding modes of the active compounds. The four compounds D25, D30, D40, and D41 are thought to be useful agents in the treatment strategies of AD and accordingly are recommended for further studies.