Düşünme becerilerini geliştirme uygulamalarının okul öncesi dönem çocuklarının düşünme becerilerine etkisi
The effect of thinking skills development on the thinking skills of pre-school children
- Tez No: 722586
- Danışmanlar: PROF. DR. F. ÇAĞLAYAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, düşünme becerilerini geliştirme uygulamalarının okul öncesi dönemdeki çocukların düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda alan yazın taranarak okul öncesi çocukların düşünme becerileri incelenmiş ve Marzano, Brandt, Hughes, Jones, Presseisen ve Rankin'in (1988) belirlediği düşünme becerileri temel alınmıştır. Temel alınan becerilerin geliştirilmesi için MEB (2013) Okul Öncesi Eğitim Programında yer alan kazanım ve göstergelere yenileri eklenmiş, bu kazanım ve göstergelere uygun etkinlik planları geliştirilmiştir. Ayrıca, çocukların düşünme becerilerini ölçmek adına Erken Düşünme Becerileri Rubriği geliştirilmiştir. Yarı deneysel desene sahip bu çalışmanın araştırma grubunu Gaziantep İli Nizip İlçesine bağlı bağımsız bir anaokuluna devam eden 60-72 ay grubundaki 30 çocuk oluşturmuştur. Çocukların 15'i deney, 15'i kontrol grubu olarak belirlenmiş ve deney grubuna düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik 12 etkinlik uygulanmıştır. Ön test ve son test olarak hem deney hem de kontrol grubuna Erken Düşünme Becerileri Rubriği uygulanmış, çocukların puanları değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, düşünme becerilerini geliştirme uygulamalarının yürütüldüğü gruptaki çocukların düşünme becerileri puanları kontrol grubundaki çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmıştır. Okul öncesi dönemdeki çocukların düşünme becerilerini geliştirmek adına uygulamalar yapıldığında çocukların düşünme becerilerinde gelişme kaydedebilecekleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgulara dayanarak okul öncesi dönemde düşünme becerilerin geliştirecek uygulamaların yapılması ve yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of thinking skills development practices on the thinking skills of preschool children. For this purpose, the thinking skills of preschool children were examined by scanning the literature and the thinking skills determined by Marzano, Brandt, Hughes, Jones, Presseisen, and Rankin (1988) were taken as the basis. In order to develop the determined skills, new achievements and indicators in the MEB (2013) Pre-School Education Program were added, and activity plans were developed in accordance with these gains and indicators. In addition, an Early Thinking Skills Rubric was developed to measure children's thinking skills. The research group of this study, which has a quasi-experimental design, consisted of 30 children in the age group of 60-72 months who attend an independent kindergarten in Gaziantep Province, Nizip District. 15 of the children were determined as the experimental group and 15 as the control group, and 12 activities were applied to the experimental group to improve their thinking skills. As a pre-test and post-test, the Early Thinking Skills Rubric was applied to both the experimental and control groups, and the scores of the children were evaluated. According to the findings of the study, the thinking skills scores of the children in the group in which the thinking skills development practices were carried out made a statistically significant difference compared to the children in the control group. It has been concluded that when applications are made to improve the thinking skills of preschool children, they can improve their thinking skills. Based on these findings, it is recommended to make and disseminate practices that will develop thinking skills in the preschool period.