Yeni medyanın Türkiye'deki gelişimi
  1. Tez No: 722588
  2. Yazar: CANSU POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan sanayi devrimleri, 20. yüzyılda teknolojinin gelişim hızını hiç olmadığı kadar arttırmıştır. Gelişen teknoloji her alanı etkilediği gibi insanı da etkilemiş ve dolayısıyla bu etki sanata da yansımıştır. Teknoloji-insan-sanat etkileşimi çok yönlü bir biçimde artmıştır. Zaman geçtikçe bu üç olgunun birlikteliği kaçınılamaz derecede iç içe geçmiştir. 1900'lü yıllarda görülen teknolojik gelişmeler ve sosyo-politik-kültürel etkiler sanatta bir takım sorgulamalara neden olmuştur. 1960'lardan itibaren dünyada oluşum gösteren yeni medya sanatı da tüm bu gelişmelerden etkilenerek şekillenmiştir. Bu tez kapsamında: sanat ve medya araçları birlikteliğinden doğan yeni medya ve sanatının dünya ile Türkiye konjonktüründe ki çıkış noktası ve gelişimi plastik sanatlar kapsamında araştırılmıştır. Bu süreçte karşılaşılan tüm teknolojik, politik, bilimsel ve ekonomik olaylar nitel yöntemlerle toplanarak yeni medya sanatının geldiği konum saptanmak istenmiştir. Tezin birinci bölümünde: küresel etkiler ışığında yeni medya sanatının kökenleri, dinamikleri, oluşan avangard hareketler araştırılarak örnekler ile sunulmuştur. Sanayi devrimlerinin etkisiyle gelişen teknoloji ve sanat nesnesinin sorgulanan konumu aktarılmıştır. İkinci bölümde: yeni medya sanatının posta sanatı, ağ sanatı, video sanatı gibi alt dalları üzerinden yakın tarihi incelenmeye devam edilmiş, medya araçlarının küresel kültürü, sanatı ve sanatçıyı etkileme biçimi ele alınmıştır. Ayrıca yeni medya sanatının geldiği boyut örnekler ile sunulmuştur. Üçüncü ve son bölümde: Türkiye'de yeni medya sanatının tarihi incelenmiş, gelişimine etki eden bağlamlar ele alınmıştır. Toplum politikaları üzerinden sürecin nasıl ilerlediği, gelişen teknoloji ve medya araçlarının bu sürece etkisi örneklerle açıklanmak istenmiştir. Tüm bu çerçevede yeni medya sanatının Türkiye'deki gelişimi saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial revolutions, which affected the whole world, increased the speed of technology development in the 20th century more than ever before. Developing technology has affected humans as well as every field, and therefore this effect is also reflected in art. Technology-human-art interaction has increased in a versatile way. As time passed by, the coexistence of these three phenomena became inescapably intertwined. Technological developments and socio-political-cultural influences in the 1900s caused some questioning in art. The new media art, which has emerged in the world since the 1960s, has also been shaped by being influenced by all these developments. Within the scope of this thesis, the starting point and development of the new media art, which emerged from the union of art and media tools in the world and Turkey conjuncture, were investigated within the scope of plastic arts. All technological, political, scientific and economic events encountered in this process were collected with qualitative methods to determine the position of new media art. In the first part of the thesis, the origins, dynamics and avant-garde movements of new media art are studied in the light of global effects and presented with examples. The questioned position of technology and art object, which developed with the effect of industrial revolutions, has been conveyed. In the second part, the recent history of new media art through sub-branches such as postal art, network art, video art has been analyzed, and the way that media tools affect global culture, art and the artist is discussed. In addition, the current dimension of new media art is presented with examples. In the third and last chapter, the history of new media art in Turkey is examined and the contexts that affect the development are discussed. It is aimed to explain how the process progresses through the policies of the society and the effects of developing technology and media tools on this process with examples. In this context, the development of new media art in Turkey has been tried to be determined.