Türkiye'de yeni medya ve TV etkileşimi bağlamında değişen dizi anlayışı: Sıfır Bir 'Bir Zamanlar Adana'da' örneği
Altering of TV series concept in Turkey in context of new media and TV interaction: Case of Sıfır Bir 'Bir Zamanlar Adana'da'
  1. Tez No: 544824
  2. Yazar: SABRİ ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İletişim, kişinin sahip olduğu bilgi birikimi ve buna bağlı oluşan duygu durumlarını, semboller kullanarak bir başka bireye iletmesidir. Kitle iletişimi ise bilginin, dönemin teknolojik ilerlemelerinden faydalanılarak kitlelere aktarılmasıdır. Kitle iletişim araçları, bilginin geniş kitlelere yayılmasını olanaklı kılmaktadır. Kitle iletişim araçları; yazılı, görsel-işitsel ve teknolojik araçlardan oluşur. Gazete, dergi, TV, radyo, cep telefonu, bilgisayar vb. gibi iletişim organları, kitle iletişim araçlarına örnek oluşturmaktadır. Kitle iletişiminde yeri olan medyanın 'yeni' adı altında değişme süreci ve getirileri bağlamında yola çıkılan bu çalışma, toplam dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde medyadaki 'yeni' kavramı; etkileşim, yöndeşme, teknolojik temelleri ve özellikleri, eski-yeni medya arasındaki farklar ve yeni iletişim teknolojilerine dönüş başlıkları adı altında, ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; yeni medya anlayışı internet ve sosyal medya kavramları bağlamında Türkiye'ye indirgenmiştir. İnternet ve sosyal medyanın tanımından yola çıkılmış ve Türkiye'deki gelişimleri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; dizi anlayışının dünden bugüne gelişimine yer verilmiştir. Dizi sektörünün Türkiye'de nasıl geliştiği, bu sektörün kültürel-toplumsal-bireysel etkileri, alışkanlıkların değişme süreci, yeni neslin televizyonu olan YouTube platformu ve bu sayede yetişen mobil izleyici kitlesi detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, incelenen konular bağlamında Sıfır Bir“Bir zamanlar Adana'da”dizisinin konusu, karakterleri, şiddet ve gerçeklik unsurları çerçevesinde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Beşinci ve son bölümde ise araştırmanın konusu, amacı, araştırmanın hipotezleri, araştırmanın evreni ve örneklemi, veri toplama araçları ve verilerin istatistiksel analizi açıklanmış olup son olarak araştırma sonucunda elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Sıfır Bir“Bir Zamanlar Adana'da”dizisi değişen dizi ve televizyon alışkanlıklarının bir örneği olarak değerlendirebilir. Dizinin YouTube'da yayınlanmasından dolayı izleyici kitlesi genel olarak genç kuşaktır. Araştırmamıza katılanların %18,4'ü 18-24 yaşında ve bunların %82'si bu dizi izlediğini söylüyor. İzleyenlerin cinsiyetleri ise %75,4'ünün erkek olduğu görülmüştür. Dizinin konusu gereği Savaş, Cio, Özgür ve arkadaşlarının mahalleye girmek isteyen uyuşturucu, faiz ve fuhuş çetelerine karşı mücadelesini anlattığı için erkek izleyici kitlesine sahip olması beklenen bir durumdur. Genel olarak diziyi izleyenlerin %42'7'si Cio'yu kendini benzettiğini söylemektedir.
Özet (Çeviri)
Communication is the transferring of the knowledge and the feelings to the other people by using symbols. Mass communication is the transferring of the information to the masses by utilizing the technological advancements of the period. Mass media makes possible to disseminate information to large masses. Newspaper, magazine, TV, radio, mobile phone computer are called as mass media. This study, which is based on the process of transformation and change under the new name of the media which has a place in mass communication, consists of four chapters. In the first part of the study, the concept of the“new”in media is analysed in a detailed way with these titles;“interaction, convergence, technological foundations and features, differences between old and new media and returning to new communication technologies.”In the second part of the study; the understanding of new media has been reduced to Turkey in the context of the internet and social media concepts. Internet and social media in Turkey, which starts from the definition and development, are examined from beginning to the development. In the third part of the study; the development of understanding of TV series has been included. Number of sectors of how it evolves in Turkey, the cultural-social-individual effects of this sector, the process of changing the habits of people, Youtube platform as the television of the new generation analyzed in a detalied way. In this way, the number of mobile follow-ups was examined in detail, as well. In the fourth and last part of the study, in the context of the topics studied, the TV series Sıfır Bir“Bir Zamanlar Adana'da”discussed in detail within the framework of the elements of violence and reality.“Sıfır Bir: Bir Zamanlar Adana'da”can be considered in terms of its effect to change the understanding of series and television habits. As the series is published on You Tube, the audience is generally the younger generation. 18.4 percent of the participants in our study are 18-24 years old and 82 percent of them are watching this series. The 75.4 percent of the audience is male. The series is expected to have a male audience because the main characters Savas, Cio, Ozgur and his friends are fighting for against drugs, interest and prostitution gangs who want to enter their neighborhood.