Türkiye'de yeni medya yayıncılığı ve yeni medya ürünlerinden bir örnek: Magezin Tablet dergisi
New Media publishing in Turkey and an example: Magezin Tablet
  1. Tez No: 340535
  2. Yazar: İNCİ ABAY CANSABUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin gelişimi, iletişim etkinliğinin biçim ve içeriğini pek çok farklı boyutta etkilemiştir. Yeni iletişim teknolojileri ile birlikte enformasyonun üretim kapasitesinin artması, eş zamanlı enformasyon dağıtım maliyetlerindeki düşme, iletişim ortamına ait temel karakterlerin değişmesine neden olmuştur. İnteraktif iletişim olgusu ile kaynak ve alıcıya ait sınırlar yeniden belirlenmiştir. Söz konusu sınırların çevresi ise, yeni teknolojilerin kullanıldığı bir iletişim ortamını, yeni medyayı doğurmuştur. Bu çalışmada, medya alanının `yeni? olmasına dair sınırların nasıl ve hangi şekilde çizildiği genel anlatısından yola çıkılarak, Türkiye?deki yeni iletişim ortamı ele alınmıştır. Birinci bölümde, yeni medya olgusu, özellikleri ve yapısı anlatılmış, yeni medyanın temelini oluşturan teknolojik yaklaşımların ekonomik, toplumsal ve teknik dinamikleri irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye?deki yeni medya yayıncılığının tarihsel gelişimi, yapısı ve mevcut durumu örneklerle ele alınmıştır. Çalışmanın 3. ve son bölümünde, bir yeni medya ürünü olarak Magezin tablet dergisi incelenmiş, dergi özelinde yapılan değerlendirmelerle, bir yeni medya ürününün yapısal özellikleri aktarılmıştır. Aktarılan örneklerin ve uygulamaların, Türkiye?deki yeni medya yayıncılığının mevcut durumunu yansıtması açısından kuvvetli bir kaynak olması beklenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Yeni medya, yeni iletişim teknolojileri, Türkiye?de yeni medya
Özet (Çeviri)
The advancement of new communication technologies have effected the structure and content of communication efficiency in a number of different dimensions. The increase in information production capacity along with new communication technologies, and declining costs of simultaneous information distribution led to a change in the basic characteristics of communications environment. New frontiers have been designated according to source and receivers with interactive communication concept. The framework of the mentioned new frontiers gave birth to a communication environment where new technologies are used: The new media. In this review, the new communications environment in Turkey is covered based on the general narrative on how the boundaries are formed and in what manner, according to this media form being ?new?. In the first section, the new media concept, its features and structure is examined, along with studies on the economic, social and technical dynamics of the technological approach that creates the basis of new media. In the second section of this study, historical advancement of new media publishing in Turkey, its structure and its current state has been examined with examples. The third and last section of the study inspects Magezin tablet magazine, one of the new media products, and explains the structural features of a new media product based on the assessments on the specific magazine. The studied examples and applications are expected to be a strong source of reference that reflects the current state of Turkish new media publishing. KEY WORDS: New media, new communication technologies, new media in Turkey