Türk siyasal hayatında feminizm ve siyaset ilişkisi
Feminism and politics in turkish political life relationship
- Tez No: 722593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÇİLLİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kadının toplum içindeki yeri ve konumu, geçmişten günümüze, her toplumda farklı düzeylerde gelişme göstermiştir. Toplumsal yaşamda kadınların maruz kaldığı ataerkil tahakkümün ortadan kaldırılmasına yönelik kadın hareketleri, günümüzde siyasal ideolojilerden biri olarak kabul edilen feminizme zamanla evrilmiş, böylece feminizmin siyasete etkisi konusu, hem akademik alanda hem de uygulama sahasında daha görünür hale gelmiştir. Bu çerçevede Türkiye'de de feminizmin siyasete olan etkisi her ne kadar uluslararası gelişmelerden etkilenmiş olsa da, kendine özgü nitelikte ve hızda seyretmiştir. Bu nedenle, Türkiye'deki feminizm-siyaset ilişkisinin kendine özgün niteliklerinin ortaya konulması, uluslararası gelişmeler ile benzerliklerin ve farklılıkların anlaşılması ve ulusal dinamiklerin açıklanması önem arz etmektedir. Bu tezde; Türkiye'de, siyasete etki açısından dalgalı bir seyir izleyen feminist hareketlerin, Türk siyasal yaşamında kadının siyasetteki konumunun revizesine ne boyutlarda katkı sağladığının belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The place and position of women in society has developed from past to present at different levels in every community. In time, woman's movements aimed at eliminating the patriarchal domination women are subjected to in social life have evolved into feminism acknowledged nowadays as one of, the political ideologies, thus the issue of feminism's impact on politics has become more visible in both academic and practical fields. In Turkey, in this context, the effects of feminism on politics, have evolved in its unique qualities and pace although influenced by international developments. For this reason, it is important to reveal the unique characteristics of the feminism-politics relationship in Turkey, to understand the similarities and differences between international developments, and to explain the national dynamics. In this thesis, it is aimed to determine to what extent feminist movements, following a fluctuating course in terms of their impact on politics in Turkey, contribute to the revision of women's positon in politics in Turkish political life.