Toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışının Türk ulusal yazılı basınındaki temsilinin değerlendirilmesi: 2010 sonrası Hürriyet, Yeni Şafak ve Sözcü gazeteleri örneği
Evaluation of the representation of the concept of 'gender equality' in the Turkish national written press: The example of Hürriyet, Yeni Şafak and Sözcü newspapers after 2010
- Tez No: 792517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KAHRAMAN YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kadınlar ve erkeklere biçilen rollerin oluşturduğu kalıp yargılar ve normların ürettiği eşit olmayan güç ilişkileri dünyayı kadınlar ve erkekler için farklılaştırmıştır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği tarihsel olarak kadınların ve kız çocuklarının sırf cinsiyetleri nedeniyle hayatın her alanında (toplumsal, ekonomik ve siyasal) eşitsizliğe, ayrımcılığa ve şiddete uğramalarına neden olmuştur. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak üzere küresel düzeyde yürütülen teorik ve pratik mücadelelerin feminizme, kadın hareketine evrilmesi ile elde edilen kazanımlar kadınların ve kız çocuklarının insan haklarına sahip olmasında önemli adımlar olmuştur. Bu bağlamda Türkiye Avrupa Konseyi tarafından hazırlanıp2011yılında İstanbul'da imzaya açılmasıyladaha çok İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen, ''Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi''nin altına ilk imzayı atan ve yine bu sözleşmeyi 2021 senesinde fesheden ilk devlet olmuştur.Feminist mücadelenin akademik alanda ve hayatın her alanında eşitlikçi kazanımlarına rağmen yüzlerce yıldır kök salmış ataerkil zihniyetin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmamıştır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini üreten mekanizmalar işlemeye ve eşitsizlik üretmeye devam etmektedir. Bu mekanizmalar içerisinde yer alan en önemli kurumların başında medya gelmektedir. Araştırmada; medyanın toplumsal cinsiyet eşitsizliğini üretmedeki rolü ve toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışının basında nasıl temsil edildiğisorularına yanıt aranmıştır. Medyayı temsilen yazılı ulusal basından ideolojik yelpazede farklı kesimlere hitap eden üç gazete; Hürriyet, Yeni Şafak ve Sözcü gazeteleri seçilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda kavram haritası oluşturulmuş, bu haritada üç kavramın; İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği ve feminizm, seçilen üç gazetede 1 Ocak 2011 ile 31 Aralık 2021tarihleri arasındakihabermetinlerindeele alınış şekilleri (Olumlu, olumsuz ve nötr) Milli Kütüphane'dearşiv taraması yapılarak, eleştirel söylem analizi metoduileanaliz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The stereotypescreated by the rolesassigned to women and men and the unequal power relationsproduced by the norms have differentiated the world for women and men. Genderinequality has historicallycausedwomen and girls to sufferinequality, discrimination and violence in all areas of life (social, economic and political) justbecause of theirgender. The achievementsachieved by the evolution of the theoretical and practicalstruggles carried out at the global level to ensuregenderequality into feminism and the women'smovement have been importantsteps for women and girls to have human rights. In this context, Turkey was the first to sign the“Council of Europe Convention on the Prevention and Combating of ViolenceAgainst Women and DomesticViolence”, better known as the Istanbul Convention, which was prepared by the Council of Europe and opened for signature in Istanbul in 2011, and again in 2021. It was the first state to abolish it. Despite the egalitarianachievements of the feminist struggle in the academicfield and in all areas of life, it has not been possible to completelyeliminate the patriarchalmentality that has taken root for hundreds of years. The mechanisms that produce genderinequality continue to operate and produce inequality. The media is one of the mostimportantinstitutionsamongthesemechanisms. In the research; In this study, answersweresought for the role of the media in producinggenderinequality and how the understanding of genderequality is represented in the press. Threenewspapers that appeal to different segments of the ideologicalspectrum, from the printed national press to represent the media; Hürriyet, Yeni Şafak and Sözcü newspaperswereselected. As a result of the research, a concept map was created, and in this map, threeconcepts; The Istanbul Convention, genderequality and feminism, the way theywerehandled in the news texts between January 1, 2011 and December 31, 2021 in threeselectednewspapers (positive, negative and neutral) wereanalyzed with the method of criticaldiscourseanalysis by scanning the archives in the National Library.