The role of women in the formation of civil society in post-1980 Turkey
- Tez No: 26928
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu çalışmanın amacı 1980 sonrası Türkiye'de ortaya çıkan feminist hareketin Türk sivil toplum gelişimine katkısı üzerine teorik bir tartışma açmaktır. Türk feminist gruplarının ve söylemlerinin ayırdedici özellikleri ve bunların Türk siyasi hayatındaki yeri çalışmanın özünü oluşturmaktadır. Türk feministleriı kadın ve erkeğin düşünce modüllerini değiştirmek suretiyle yeni bir politikaya öncülük etmektedirler. Bilinç yükseltme, kadın erkek arasındaki eşitsizliği giderme ve alternatif kültür ve kurumlar geliştirme yönündeki söylemleri bu politikaya hizmet etmektedir. Türk feministleri hem yerel hem de evrensel söylemler geliştirmektedirler. Yerel söylemleri bağlamında değerlendirildiğinde Türk feminist grupları, Türk devletinin Çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşma yönündeki amacına hizmet etmektedirler. Fakat Batı feminizmi ile paylaştıkları söylemleri ile sivil toplum gelişimine büyük bir katkı sağlamaktadırlar. Bu söylemler Türk tarihinde ilk defa sadece kadınlara ait olmakla beraber feminist kadınları bir zamanlar Cumhuriyet ideolojisinin öncülüğünü yapan“erkeksi-kadınlar”dan da ayır maktadır. VI
Özet (Çeviri)
This study aims to draw a theoretical discussion on the features of the Turkish feminist groups and their contributions to the development of civil society in post-1980 Turkey. It has been reached to the conclusion that Turkish feminist groups have created a new set of politics in Turkey through the success of changing many women's and men's thinking. Through the focus on conciseness raising, on non- oppressive relations between man and woman, on creating a counter-culture and alternative, institutions, Turkish feminist groups have represented a new politics in Turkey. Turkish feminist groups have incorporated into particular as well as universal discourses. With respect to their particu lar discourses feminist groups serve for the aims of the Turk ish state. However, With respect to the common discourses which they share with their Western counterparts they constitute a substantial element of civil society in Turkey. These dis courses are particular to their own interest as well as differ entiate feminist women from the“man-like”generation of the women who once served for the aims of the Republican Turkey.