Sualtı uygulamaları için çok katmanlı akustik yüzey tasarımı
Multiyered acoustic surface design for underwater applications
- Tez No: 722601
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SEÇKİN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte akustik konusu önem kazanmaya başlamıştır. Literatürde farklı türde malzemeler kullanılarak ses yutucu ve yansıtıcı özelliği olan çok katmanlı akustik panel tasarımları yer almakta ve ses yalıtımı amacıyla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, literatürde henüz yer almayan, katman dizilimi Cantor serilerine göre yapılmış, yeni çok katmanlı akustik paneller tasarlanmıştır. Bu tasarımlarda Cantor serisinin ilk üç kademesine göre yapılar oluşturulmuş ve güncel elastik ve gözenekli malzemeler kullanılmıştır. İncelemelerde analitik bir yöntem olan Transfer Matris Metodundan (TMM) yararlanılmış, oluşturulan panellerin ses yutma davranışları farklı yapısal parametreler için incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Cantor serileriyle yapılan akustik panel tasarımlarının oldukça iyi yalıtım özellikleri gösterdiğini ve literatürde mevcut olanlara alternatif olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Cantor serilerine ek olarak aynı malzemelerle Fibonacci serilerinin dört, beş ve altıncı kademelerine göre yeni ve farklı akustik paneller tasarlanmış ve ses yutma davranışları incelenmiştir. Daha sonra Cantor ve Fibonacci dizilimli panellerin performansları kıyaslanmıştır. Tasarlanan paneller, denizaltı kaplama uygulamalarını modellemek üzere çelik malzeme üzerine uygulanarak, oluşan yüzeyin sesle etkileşimi incelenmiştir. Sonuç olarak, Cantor ve Fibonacci serileri ile hava ve su ortamında çalışmak üzere tasarlanan panellerin birçok farklı ses yalıtım uygulamalarında kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the development of technology, acoustics has started to gain importance. In the literature, there are various multilayer acoustic panel designs with sound absorbing and reflective properties using different types of materials for sound insulation purposes. In this study, multilayered acoustic panels with layers arranged according to Cantor series are designed which are new for literature. First three stages of Cantor series are used with elastic and porous materials. Transfer Matrix Method (TMM), which is an analytical method, is used in the analyses and the sound absorption behavior of the panels is examined for different structural parameters. The results obtained show that acoustic panel designs depending on Cantor series exhibit very good insulation properties and can be used as an alternative to similar designs available in the literature. In addition to the Cantor series, by using same materials, new and different acoustic panels for the operation in air and water mediums are designed according to the fourth, fifth and sixth stages of the Fibonacci series, and their sound absorption behaviors are examined. The performances of the panels with Cantor and Fibonacci series are compared. The designed panels are applied on steel material to model submarine coating applications and the response of the surface to acoustic wave is analyzed. As a result, it is shown that designed panels according to Cantor and Fibonacci Series operating in air and water mediums can be used in practical sound isolation applications.