Güvenli bağlanma ve evli bireylerde evlilik doyumu arasındaki ilişki
The relationship between the style of secure attachment and marital satisfaction in married individuals
- Tez No: 722600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN FISTIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda, ilişkilerde eş seçiminde, evlilik doyumu üzerinde önemli etkileri bulunduğu tespit edilen bağlanma stilleri de son zamanlarda psikolojinin inceleme konusu olmuştur. Kişilerin bağlanma stillerine göre ilişki doyumlarının farklılaştığını gösteren çalışmalara rastlanmaktadır. Bu nedenle araştırma kapsamında evlilik doyumu ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkilerin üzerinde durulacaktır. Bu alanların birbirine olan etkileri, birbirlerine etkileri olup olmadığı konuları, hangisi hangisini daha çok etkiledi konusundaki soruların cevaplanması amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen araştırma ilişkisel tarama modeline göre modellenmiştir. Araştırmanın evrenini 2021 yılında İstanbul il merkezinde ikamet eden 1 yılı aşkın süredir evli olan ve çocuk sahibi olmayan kadın ve erkek katılımcılar oluşturmaktadır. Rastgele örneklem tekniği ile evreni temsil edecek örnekleme seçilme yolu izlenmiştir. Bu araştırmanın örneklemini ise gönüllülük usulüne göre katılım sağlayan toplamda 269 kadın ve erkek birey oluşturmaktadır. Evli bireylerin evlilik doyumlarını ölçmek için“Evlilik Doyum Ölçeği”ve bağlanma stillerinden güvenli bağlanmayı test edebilmek amacı için ise“İlişki Ölçekleri Anketi”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, SPSS 24.0 paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesinde normal dağılım gösteren verilerde iki değişken arasındaki karşılaştırmalarda parametrik testlerden bağımsız t-testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmalarında ise ANOVA testi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerde ise, iki grup karşılaştırmalarında non parametrik testlerden Mann Whitney U-testi, ikiden fazla grup olması durumunda ise Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişki, Pearson korelasyon analizi yöntemiyle test edilmiştir. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde bağlanma stillerinden biri olan güvenli bağlanma düzeyi ile evlilik doyumu arasında anlamlı ilişkilere rastlanmıştır. Ayrıca araştırmanın bağımsız değişkenlerini oluşturan demografik özellikler ile de güvenli bağlanma ve evlilik doyumu arasında anlamlı farklılıklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, attachment styles, which have been found to have significant effects on spouse selection and marital satisfaction, have also been the subject of psychology in recent years. There are studies showing that relationship satisfaction differs according to attachment styles of individuals. Therefore, within the scope of the research, the relationship between marital satisfaction and attachment styles will be emphasized. It is aimed to answer the questions about the effects of these areas on each other, whether they affect each other or not, which one affected more. The research was modeled according to the relational screening model. The population of the research consists of male and female participants who reside in the city center of Istanbul in 2021, have been married for more than 1 year and have no children. With the random sampling technique, the way of choosing the sample to represent the universe was followed. The sample of this research, on the other hand, consists of 269 male and female individuals who participated on a voluntary basis.“Marriage Satisfaction Scale”was used to measure marital satisfaction of married individuals, and“Relationship Scales Questionnaire”was used to test secure attachment, one of the attachment styles. The data of the research were analyzed using SPSS 24.0 package program. In the analysis of the data of the study, the t-test independent of parametric tests was used in comparisons between two variables in the data showing normal distribution, and the ANOVA test was used in the comparison of more than two groups. In the data that did not show normal distribution, Mann Whitney U-test, which is one of the non-parametric tests, was used in comparisons of two groups, and Kruskal-Wallis test was used in case of more than two groups. The relationship between the variables in the study was tested with the Pearson correlation analysis method. When the results of the research were evaluated, significant relationships were found between the level of secure attachment, which is one of the attachment styles, and marital satisfaction. In addition, significant differences were found between demographic characteristics, which are the independent variables of the research, and between secure attachment and marital satisfaction.