COVID 19 sürecinde Manisa ili 112 çalışanlarının kaygı ve iş motivasyonu düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the anxiety and work motivation levels of 112 employees in Manisa during the COVID 19 process
- Tez No: 722616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN FISTIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Covid-19 pandemi sürecinde Manisa İli 112 sağlık çalışanlarının kaygı ve iş motivasyonu düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu araştırmada iş motivasyonu ölçeği ve durumluk sürekli kaygı ölçeği kullanılmıştır. 15 Kasım- 1 Aralık 2020 tarihleri arasında Manisa İl ve İlçelerinde çalışan 144'ü kadın 85'i erkek olmak üzere toplam 199 gönüllü katılımcıya amacayönelik örnekleme yöntemiyle Google formlar aracılığıyla ulaşılmıştır. Covid-19 Pandemi Sürecinde Manisa İl ve İlçelerinde çalışan 112 Acil Servis çalışanlarının İş motivasyonu ve kaygı düzeylerinin incelendiği bu araştırmada sonuç olarak; Sürekli kaygı ile“içsel ve dışsal motivasyon”arasında pozitif ve orta düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sürekli kaygı ile“uyarıma özgü içsel motivasyon”ve“bilgi ve gelişime özgü içsel motivasyon”arasında negatif zayıf düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sürekli kaygı ile“sonraya bırakılmış içsel motivasyon”arasında negatif çok zayıf düzeyde;“içsel motivasyon-dış düzenleme”ile pozitif çok zayıf düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sürekli kaygı ile“sosyal statü ve özgüvene dayalı içsel motivasyon”arasında anlamlı ilişki tespit edilememiştir Evli çalışanların durumluk kaygı düzeyi bekar çalışanlara oranla daha yüksek olduğu, 25 yaş ve altı çalışanların uyarıma özgü içsel motivasyon puanları 22,62 ± 3,72, 31-35 yaş çalışanlardan 18,88 ±5,29 ve 36-40 yaş çalışanlardan 16,48 ± 6,29 anlamlı şekilde yüksek olduğu, 26-30 yaş çalışanların uyarıma özgü içsel motivasyon puanları 21,43 ± 4,67, 36-40 yaş çalışanlardan 16,48 ± 6,29 anlamlı şekilde yüksek olduğu sonucuna ulaşılırken 36-40 yaş çalışanların uyarıma özgü içsel motivasyon puanları 16,48 ± 6,29, 41 yaş ve üzeri çalışanlardan 20,90 ± 4,63 anlamlı şekilde düşük olduğu, bekar çalışanların uyarıma özgü içsel motivasyon puanları 21,47 ± 5,53 evli çalışanlardan 19,26 ± 5,06 bekar çalışanların bilgi ve gelişime özgü içsel motivasyon puanları 14,03 ± 3,80, evli çalışanlardan 12,74 ± 3,01 daha yüksek iş motivasyonu düzeyine sahip olduğu, kronik rahatsızlığı olan 112 çalışanlarının kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; sağlık personellerine mesleki motivasyon eğitimleri düzenlenmesi önerilmektedir. Sağlık çalışanlarının kaygılarının giderilmesi ve iş motivasyonlarının artırılması ülkemizin sağlık sektöründeki başarısını artırması açısından önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The work motivation scale and the state trait anxiety scale were used in this research, which was conducted to examine the anxiety and work motivation levels of 112 health workers in Manisa during the Covid-19 pandemic process. Between 15 November and 1 December 2020, a total of 199 volunteer participants, 144 women and 85 men, working in Manisa Province and its Districts were reached through Google forms with purposeful sampling method. As a result of this research, in which the work motivation and anxiety levels of 112 Emergency Service employees working in Manisa Province and Districts during the Covid-19 Pandemic Process were examined; A positive and moderately significant relationship was found between trait anxiety and“intrinsic and extrinsic motivation”. A negative and weak significant relationship was found between trait anxiety and“intrinsic motivation specific to stimulus”and“intrinsic motivation specific to knowledge and development”. Negative very weak level between trait anxiety and“intrinsic motivation left for later”; A very weak positive correlation was found with“intrinsic motivation-external regulation”. No significant relationship was found between trait anxiety and“intrinsic motivation based on social status and self-confidence”. Married employees had higher state anxiety levels than single employees, and employees aged 25 and younger had arousal-specific intrinsic motivation scores of 22.62 ± 3.72, 31-35 18.88 ± 5.29 years old employees and 16.48 ± 6.29 years old employees 16.48 ± 6.29 years old employees, stimulus-specific intrinsic motivation scores of 26-30 years old employees are 21.43 ± 4.67, 36-40 years old employees While it was concluded that 16.48 ± 6.29 was significantly higher, the stimulus-specific intrinsic motivation scores of employees aged 36-40 were 16.48 ± 6.29, 20.90 ± 4.63 significantly lower than those of 41 and older employees, single employees arousal-specific intrinsic motivation scores are 21.47 ± 5.53 compared to married employees 19.26 ± 5.06 single employees' knowledge and development-specific intrinsic motivation scores are 14.03 ± 3.80, 12.74 ± 3.01 higher than married employees 112 employees with chronic illness, who have a high level of motivation, It was concluded that the anxiety levels of the employees were higher. According to the results obtained from the research; It is recommended to organize vocational motivation trainings for health personnel.Eliminating the concerns of health workers and increasing their work motivation are important in terms of increasing the success of our country in the health sector.