COVİD-19 pandemisi sürecinde astım takibinde teletıp hizmetlerinin etkinliği
The effectiveness of telemedicine methods in the follow-up of asthma in the COVİD-19 pandemic process
  1. Tez No: 661358
  2. Yazar: ŞABAN MELİH ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ HAVLUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş: Teletıp, birbirinden uzak mekanlar arasında bilgi ve iletişim günümüz teknolojisini kullanarak tanı, tedavi değerlendirme, önleyici hekimlik amaçlarına yönelik birey ve toplumun sağlığını geliştirme amacı taşıyan sağlık hizmet çeşididir. 2019'un sonlarında ortaya çıkan nCOV-19 adlı virüse bağlı COVİD-19 pandemi sürecinde sosyal kısıtlamalara gidilmiştir. Özellikle kronik hastalığı olanlar bu süreçte hastanelere gidememiş ve takipleri problem haline gelmiştir. Astım hastalarının takibinde uzaktan iletişim ve bilgi teknolojileri aracılığıyla teletıp yöntemleri kullanılmasının etkinliği hakkında çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir. Amaç: Takipli hastalarımızın hastane başvurularını azaltarak COVİD-19 maruziyet riskinin yüksek olduğu hastanelere başvurularının azaltılması hedeflenmiştir. Uzaktan iletişim kanallarının kullanılması ile hasta hekim işbirliğinin artması, hastaların hastane başvurusu olmadan da hastalık kontrollerinin etkin bir şekilde sağlanabilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 18-65 yaş arası tarafımızca astım tanısı solunum fonksiyon testleri ile kesinleştirilmiş tarafımızca takipli 328 adet hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan olguların prospektif klinik değerlendirmesi ve ölçeklerin değerlendirilmesi tek hekim tarafından teletıp uygulamaları ile en az 3 kez yapılmıştır. Çalışmamızda kontrol grubu olarak çalışmamıza katılan tarafımızca takipli astımlı hastalarımızın pandemi döneminden önce hastane kayıtlarından ulaşılacak olan 1 yıl içerisindeki rutin kontrollerindeki yakınma, bulgu, kullanılan astım ilaçları, özgeçmiş, soygeçmiş ve AKT sonuçları kullanılmıştır. Dosya taraması 31/06/2020 ile 01/02/2020 tarihleri arasını kapsamaktadır. Bulgular: Katılımcıların mevcut verileri teletıp ile takip öncesi yüz yüze olmuş olan verileri ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak belirgin farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Takiplerde AKT puanlarında hafif azalma görülse de istatiksel olarak anlamlı saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Background: Telemedicine is a health service that provides diagnosis, treatment evaluation, preventive medicine by using information and communication technologies between distant places and aims to improve the health of individuals and society. COVID-19 due to the virus called nCOV-19, which emerged in late 2019 social restrictions were applied during the pandemic process. İn this process especially having chronic illness people could not go to hospitals and their follow-up became a problem. Through remote communication and information technologies in the follow-up of asthma patients there is a need for studies on the effectiveness of using telemedicine methods is seen. Aim: By providing remote monitoring of our patients who are followed up by us, COVID-19 reducing the admissions to hospitals with high exposure risk is targeted. With the use of remote communication channels, it is aimed to increase patient-physician cooperation, and to ensure effective disease control of patients without applying to a hospital. Material and Methods: We included 328 patients between the ages of 18-65, whose diagnosis of asthma was confirmed by pulmonary function tests. Prospective clinical evaluation of the cases participating in the study and evaluation of the scales were performed by a single physician with telemedicine applications at least 3 times. In our study, as the control group, the complaints, findings, and symptoms, medications, personal history, family history and AcT results of asthma patients were taken from hospital records during the 1-year period before the pandemic period were used. File scanning covers the period between 31/06/2020 and 01/02/2020. Results: When the current data of the participants were compared with the face- to-face data before follow-up with telemedicine, no statistically significant difference was found (p> 0.05). Although there was a slight decrease in ACT scores during the follow-up, it was not statistically significant (p> 0.05).