Sürücü kursları eğitimi ile trafik kazaları arasındaki ilişki: İstanbul örneği
The relationship between driving courses education and traffic accidents: İstanbul example
  1. Tez No: 722632
  2. Yazar: YEŞİM DEMİRCAN LAÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Trafik, Sociology, Traffic
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Trafik kazalarının nedenleri arasında yer alan insan unsurunu doğrudan ilgilendiren, yasal anlamda sürücü belgesinin alım süreci ve sürücü eğitiminde yetkili olan, buna bağlı olarak görev ve sorumlulukları bulunan kurumların güvenilirlik ve yeterlilik düzeylerini incelemek, verilen eğitimin olumlu ve olumsuz etkilerini somut verilere dayalı olarak ele alıp analiz etmek gerekir. Bu çalışmada; trafik eğitimi nedir, ülkemizde verilen trafik eğitimlerinin yeterliliği nedir, sürücü eğitmenlerinin trafik eğitimdeki rolü nedir?, sürücü eğitmenlerinin çalışma koşullarının verdikleri eğitime yansımaları nelerdir, trafik kazalarında sürücülerin rolü nedir? gibi sorulara yanıt aranmış, trafik eğitimi ile trafik kazaları arasındaki nedensellik ilişkisi tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Examining the reliability and adequacy levels of the institutions that are authorized in the process of obtaining the driver's license and driver training, which are directly related to the human factor, which is among the causes of traffic accidents, and which have duties and responsibilities accordingly, and analyze the positive and negative effects of the training given on the basis of concrete data. must do. In this study; What is traffic training, what is the adequacy of traffic training given in our country, what is the role of driver trainers in traffic training, what are the reflections of the working conditions of driver trainers on the training they provide, what is the role of drivers in traffic accidents?" Answers were sought to questions such as, and the causality relationship between traffic education and traffic accidents was tried to be determined.