Ankara ili sürücü kurslarına başvuran sürücü adaylarının kurs başlangıç ve bitimindeki ilk yardım bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the fisrt aid knowledge of driving nominees at the begining and at the end of driving course in Ankara
  1. Tez No: 133323
  2. Yazar: MUKADDES BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAVUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ANKARA İLİ SURÜCU KURSLARINA BAŞVURAN SÜRÜCÜADAYLARIN KURS BAŞLANGIÇ VE BİTİMİNDEKİ İLK YARDIM BİLGİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mukaddes BOZKURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Araştırmanın amacı Ankara'da 20 sürücü kurşundaki sürücü adaylarının ilk yardım konusundaki mevcut bilgileri ve kurs bitiminden sonraki bilgi düzeylerinin istatistiksel olarak değerlendirilmesidir. Araştırma ankete dayalı kesitsel bir çalışmadır. Araştırmada yüz yüze görüşme tekniği ile anket doldurulmuştur. Anket formu tanımlayıcı sorulardan ve ilk yardım sorularından oluşmaktadır. Aynı sorular ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Bu sayede hem sürücü adaylarının eğitim öncesinde ve sonrasında ilk yardım bilgi düzeylerinin saptanması amaçlanmış, hem de sürücü kurslarındaki eğitimin ilk yardım bilgisine olumlu katkı sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. Her doğru cevaba 2,5 puan verilerek 100 üzerinden ilk yardım puanları hesaplanmıştır. Veriler, SPSS 11.0 istatistik programına girilerek analizleri yapılmıştır. Analizlerde t-testi, varyans analizi, çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre eğitim öncesi ve sonrası sürücü adaylarının bilgi puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Sürücü adaylarının mevcut ilk yardım bilgilerine demografik faktörlerin etkilerinde eğitimin önemli derecede katkı sağladığı saptanmıştır. Yüksek öğretim mezunu sürücü adaylarının ilk,11 orta ve lise mezunlarına göre ilk yardım bilgilerinin daha iyi olduğu görülmüştür. Sonuç olarak sürücü adaylarında eğitim, ilk yardım bilgisinin kazanılmasında önemli bir faktördür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Özel Sürücü Kursları, Kaza, İlk Yardım. 64
Özet (Çeviri)
Ill EVOLUATİON OF THE FIRST AID KNOWLEDGE OF DRIVING NOMINEES AT THE BEGİNİNG AND AT THE END OF DRIVING COURSE IN ANKARA (M. Sc. Thesis) Mukaddes BOZKURT GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT The aim of the study is statistical evaluation of driver applicants of 20 driving course agencies in Ankara on their present knowledge about first aid and their informational degree after the course. This is experimental and cross-sectinal study. In this study, it is given questionnaire by face to face interview technique. Questionnaire is formed by means of questions on definicion and on first aid. Formerly and afterwards it is used the same questions. By means of this; it is aimed firstly at determining the applicants' informational degree in former and after the course, and secondly if the trainning of the driving course contribute positively to the first aid information or not. It is given 2.5 mark to every correct answer and full mark was 100. Data is analysed by SPSS 11.0 statistical program. It is given statistics of people who are added to questionnaire. It is used ttest, analysis of variance and multiple comparison test at statistical analysis. As a result, it is found significant difference between the marks of the applicants formerly and after course. Effect of the demografic factors contributed to former information of driving applicants. The applicants who graduated univercity had better informational position. As a conclusion; education on driving applicants is significant factor to get first aid information. Science Code Key Words Page Number Adviser Driving Course Agencies, Accident, First Aid. 64