Bir ulusal insan hakları koruma mekanizması olarak Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu
Human rights and equality institution of Turkey as a National Human Rights Protection Mechanism
- Tez No: 722637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜROL ÇANKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun (TİHEK), hâlihazırdaki örgütsel yapısı ve yetkileri ile uluslararası standartlara uygun olarak insan hakları ihlallerini önlemeye ait görev ve sorumluluklarını etkin bir şekilde yerine getirip getiremediği hususu bu çalışmanın temel sorunsalını oluşturmaktadır. Temel varsayımımız ise TİHEK'in kurumsal yapısının uluslararası standartlara uygun olarak yapılandırılması, yetkilendirilmesi ve hukukun üstünlüğünü esas alan güçlü bir siyasi irade ile desteklenmesi durumunda başarılı olabileceğidir. Bu çerçevede olmak üzere öncelikle insan hakları düşüncesinin, insan hakları hukukunun evrensel ve ulusal ölçekteki tarihsel gelişimi, kavramsal ve kuramsal boyutlarıyla incelenmiştir. Araştırma sonunda elde edilen somut bulgular ışığında TİHEK'in, insan haklarının geliştirilmesi ve korunmasındaki sorumluluğunu etkin olarak yerine getirebilmesi için uluslararası standartlara uygun olarak yeniden yapılandırılmasının zorunlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines whether the Human Rights and Equality Institution of Turkey (HREI of Turkey) can effectively fulfill its duties and responsibilities regarding the prevention of human rights violations with its current organizational structure and authorities. The main argument of this research is that HREI of Turkey can be successful if its organizational structure is shaped by international standards, and supported by a strong political will based on the rule of law. Within this context, first of all, this thesis explores the historical development of human rights ideology and law at international and national level. In the light of these findings, this thesis concludes that HREI of Turkey must be restructured in line with international standards in order to fulfill its responsibilities on developing and protecting human rights.