Çapar köyü (Şabanözü, Çankırı) dolayındaki kireçtaşlarının agrega kaynağı olarak kullanılmasının araştırılması
Investigation of using limestones as aggregate source around Capar village (Şabanözü, Çankiri)
- Tez No: 722641
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SARIFAKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, Çapar köyü (Şabanözü, Çankırı) dolayındaki kireçtaşlarının agrega olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, Çapar köyü çevresinden kireçtaşı numuneleri alınmış ve alınan numuneler üzerinde elek analizi, özgül ağırlık, su emme, yığın yoğunluğu, çok ince malzeme muhtevası, yassılık endeksi, metilen mavisi, parçalanma dayanımı, aşınma dayanımı, donma-çözülme, alkali-silika reaktivitesi, asitte çözünebilen sülfat, toplam kükürt deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, Çapar köyü (Şabanözü, Çankırı) dolayındaki kireçtaşı taşocağından elde edilen agregalarda yapılan deneylerde sonuçları standartlarda verilen sınır değerler ile karşılaştırıldığında bu kayaçların tüm özelliklerinin agrega olarak kullanılabilirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the usability of the limestones around Çapar village (Şabanözü, Çankırı) as aggregate was investigated. For this purpose, limestone samples were taken from the vicinity of Çapar village and on the samples taken, sieve analysis, specific gravity, water absorption, bulk density, very fine material content, flatness index, methylene blue, disintegration strength, abrasion resistance, freeze-thaw, alkali-silica reactivity, acid soluble sulfate, total sulfur tests were carried out. As a result, when the results of the tests performed on aggregates obtained from the limestone quarry around Çapar village (Şabanözü, Çankırı) are compared with the limit values given in the standards. The usability of all properties of these rocks as aggregates was determined.