Yetişkinlerde ego kimlik statülerinin psikolojik doğum sırası açısından incelenmesi
Analyzing ego identity status in the light of psychological birth order in adults
- Tez No: 722642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS SERAY ÖZDEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, yetişkinlerde ego kimlik statülerinin psikolojik doğum sırası açısından incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde ikamet eden, 18-67 yaş arasındaki 193'ü kadın (%64,5), 106'sı erkek (%35,5) olmak üzere toplamda 299 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde katılımcılara sırasıyla Demografik Bilgi Formu, White-Campbell Psikolojik Doğum Sırası Envanteri ve Ego Kimlik Süreci Ölçeği online ortamda sunulmuştur. Ölçeklerden elde edilen puanların 2'li gruplara göre farklarının incelenmesi için bağımsız örneklem t-testi, 2'den fazla gruplar arasındaki farkların belirlenmesi için tek yönlü ANOVA analizi, kategorik değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için de ki-kare analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında her iki değişkenin de cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, kaçıncı kardeş oldukları ve kardeş sayıları demografik değişkenleri ile ayrı ayrı incelenmesi sonucu; psikolojik doğum sırası algılarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, kaçıncı kardeş oldukları ve kardeş sayıları değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı, medeni duruma göre ise anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmektedir. Katılımcıların ego kimlik statüleri aynı değişkenler açısından incelendiğinde ise medeni durum, yaş, eğitim durumu ve kardeş sayısı değişkenleri ile ego kimlik statüsü arasında anlamlı ilişki bulunurken kaçıncı kardeş oldukları ve cinsiyet değişkenleri arasında ise anlamlı ilişki bulunmamıştır. Katılımcıların psikolojik doğum sırası algılarının ego kimlik statülerine göre farklılıkları değerlendirildiğinde, iki değişken arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlılık göstermediği saptanmıştır. Elde edilen bulgular literatürde yer alan çalışmalar aracılığı ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to analyze the ego identity status of adults in light of the psychological birth order. The sample of the study consists of a total of 299 participants, 193 women (64.5%) and 106 men (35.5%), between the ages of 18-67, residing in various regions of Turkey. During the data collection process, Demographic Information Form, White-Campbell Psychological Birth Order Inventory and Ego Identity Process Questionnaire were presented online to the participants, in order of. Independent sample T-Test was used to analyze the differences between the scores obtained from the scales according to the groups of 2, a one-way ANOVA analysis to determine the differences between groups of more than 2, and a chi-square analysis to examine the relationship between categorical variables. In the light of the findings obtained, as a result of analyzing both variables separately with the demographic variables of gender, marital status, age, education level, order of siblings and number of siblings; It has been seen that psychological birth order perceptions differ significantly according to gender, age, educational status, order of siblings and number of siblings, but do not differ significantly according to marital status. When the ego identity status of the participants was examined in terms of the same variables, it has been found a significant relationship between the variables of marital status, age, education level and number of siblings and ego identity status, while no significant relationship was found between the variables of order of siblings and gender. When the differences in the psychological birth order perceptions of the participants according to their ego identity status were evaluated, it was found that the difference between the two variables was not statistically significant. The findings were interpreted through the studies in the literature.