18-55 yaş arası kadınların kontrasepsiyon kullanımı, beklentileri ve karşılanma durumu
Contraceptive use, expectations and meeting status of women between the ages of 18-55
- Tez No: 722655
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, 18-55 yaş arası cinsel aktif kadınların aile planlaması yöntemlerinin kullanım durumlarının, aile planlaması hizmetlerinin erişilebilirliğinin değerlendirilmesi ve kadınların aile planlaması uygulamalarıyla ilgili beklentilerinin tespit edilmesidir. Yöntem: Çalışma, Şubat 2021-Haziran 2021 tarihleri arasında Hatay ilinde belirlenen Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18-55 yaş arası cinsel aktif kadınlarla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada sosyo-demografik özellikler, obstetrik özellikler, AP uygulamalarına ilişkin özellikler, katılımcıların AP uygulamaları ile ilgili beklentlenti ve görüşlerini içeren veri toplama formu uygulandı. Bulgular: Çalışma grubu 371 katılımcıdan oluşmaktadır. Kadınların %60,6'sı (n=225) modern ve %17,2'si (n=64) geleneksel olmak üzere, %77,8'i (n=289) herhangi bir yöntem kullandığı, en fazla kullanılan yöntemler kondom %28 (n=81), geri çekme %20,1 (58), RİA %18 (n=52) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the use of family planning methods, accessibility of family planning services and to determine the expectations of women about family planning practices of sexually active women between the ages of 18-55. Method: This cross-sectional study was carried out in Hatay between February 2021 and June 2021. The study included sexually active women aged between 18-55 who applied to primary health care centers. In the study, a data collection form including socio-demographic attributes, obstetric features, characteristics of FP practices, expectations and opinions of participants about FP practices was applied. Results: The study group consists of 371 participants. It was observed that 77.8% (n=289) of the women used any method, of which 60.6% (n=225) were modern and 17.2% (n=64) were traditional. The most commonly used methods were condom 28% (n=81), withdrawal 20.1% (58), IUD 18% (n=52).