A new sustainable index model assessment for solar energy systems
Güneş enerjisi sistemleri için yeni bir sürdürülebilirlik indeks modeli çalışması
  1. Tez No: 722680
  2. Yazar: UMUT HAYDAR KAMİŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN UFUK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Güneş panellerinden üretilen enerji, temelde, panele gelen güneş ışımasıyla ilişkilidir. Ancak, güneş enerjisi sistemlerini iklimsel faktörler (ör. bağıl nem, bulutluluk oranı, vb.), çevresel ve arazi kullanımı (ör. hava kalitesi, topoğrafik özellikler vb.), sosyo-ekonomik indikatörler (ör. enerji talebi, insani gelişmişlik katsayısı, enerji nakil hatları vb.) gibi birçok parametre etkileyebilir. Bu çalışmada, kapsamlı bir şekilde bu gibi faktörlerin güneş enerjisi sistemlerinin sürdürülebilirliği üzerindeki etkilerini yorumlamak için yeni bir metodoloji kurulmuştur. Bu maksatla, Türkiye'nin her bir ili için, PROMETHEE ve VIKOR olarak adlandırılan Çok Kriterli Karar Verme Analizleri, değerlendirme yapmak için kullanılmıştır. İlk olarak, birçok güvenilir ve halka açık veri kaynaklarından, toplamda 28 farklı indikatör bir araya getirilmiştir. Bu indikatörler, Çevresel ve Arazi Kullanımı ile ilgili parametreler (ELU), Teknolojik ve Meteorolojik parametreler (TME) ve Enerji Talebi ile ilgili parametreler (EDM) olarak 3 (üç) ana boyuta kategorize edilmiştir. Ardından her bir boyutta illerin indikatörler ile tepkisini sıralamak için, MCDA metotları uygulanmıştır. Ayrıca, tüm parametreler bir bütün olarak MCDA metotları ile incelenmiştir. Tüm bu derecelendirme işlemleri üzerine indikatörlerin sınıflandırılmasının etkilerini anlamak için birkaç senaryo oluşturulmuştur. Bu indikatörlerin hızlı değerlendirmelerine karşılık yeni bir sürdürülebilirlik indeksi (SI) önerilmiştir. Analizlerin sonuçları belirtmektedir ki, bütünsel bir yaklaşım yapmak için sadece güneş ışıma değerleri kullanılarak yapılan bir derecelendirme, yeterli olmayabilir. Ek olarak, seçilen kriterin genel sonuçlar üzerindeki öneminin bilinmediği durumlarda önerilen SI, üstünlük sonuçlarını birleştirmede iyi bir indikatör olarak kabul edilmiştir. Sonuçta, hidroelektrik ve rüzgâr enerjisi gibi diğer temiz enerjilerin sürdürülebilirlik değerlendirmelerini genişletmek için önerilen bu yaklaşım, gelecek vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
The energy produced from the solar panel is, in principle, related to the incoming solar irradiation. However, there may be several parameters affecting the efficiency of the solar energy systems such as the climatic factors (i.e. the relative humidity, cloudiness, etc), the environmental and land use (i.e. air quality, topographic properties, etc), and the socio-economic indicators (i.e. energy demand, human development index, the transmission lines, etc). In this study, a new methodology was established to interpret the effect of such factors on the sustainability of the solar energy system comprehensively. To this end, the methods of multi-criteria decision analysis (MCDA), namely PROMETHEE and VIKOR, were employed to evaluate the solar energy potential for each province of Turkey. First, a total of 28 different indicators were gathered from several reliable and publicly available data sources. These indicators were categorized into 3 main dimensions such Environmental and Land-Use related parameters (ELU), Technological and Meteorological-Related parameters (TME), and Energy Demand-Related parameters (EDM). MCDA methods were then applied to sort the responses of provinces with the indicators in each dimension. Also, all parameters as a whole were studied with MCDA methods. A number of scenarios were created to understand the effects of the classification of the indicators in the dimensions on the overall ranking process. A new sustainability index (SI) was proposed for quick assessments of these indicators. The results from the analyses indicate that any ranking arranged with only using solar radiation values may be insufficient for a holistic evaluation. In addition, the proposed SI was regarded as a good indicator to combine the outranking results when the importance of the selected criteria on the overall results is unknown. To conclude, the proposed approach has a promising feature to be extended to assess the sustainability of other clean energy systems such as hydropower and wind energy for further studies.