Geçmişten günümüze finansın evrimi ve finansal inovasyon
Evolution of finance and financial innovation from past to present
- Tez No: 722688
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnsanoğlunun yaratılışından bugüne finans sistemi insanların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İlk yıllarda takas usulüyle gerçekleşen bu durum ilerleyen zamanlarda basılı paralar ve sanal paralara kadar evrilmiştir. Sürekli gelişim halinde olan finansı teknolojik, siyasi, toplumsal gibi birçok etmen etkilemekte ve değişimine sebep olmaktadır. Toplumsal olaylardan etkilenen finans belirli dönemlerde krizlere sebebiyet vermiş; toplumun finansı etkilediği gibi finansta toplumu derin bir şekilde etkilemiştir. Finans insanlar için değerini gittikçe artırarak artık yaşam için zorunlu koşullardan biri haline gelmiş ve insanların hayatlarına yön vermeye başlamıştır. Finansın en çok etkilendiği alanlardan birisi olan teknolojik gelişmeler sayesinde finans özellikle son 10 yılda büyük bir evrim geçirerek artık kripto (sanal) paralar piyasada büyük değer kazanmıştır. Teknoloji sayesinde evrilen finans alanında kripto paralar kendine büyük bir yer edinerek bazı ülkeler de atmleri kurulmuş hatta El Salvador kripto parayı ülkenin para birimi haline getirerek basılı para devrine ülkesinde son vermiştir.
Özet (Çeviri)
The financial system has been meeting the needs of people since the creation of mankind. This situation, which was realized by barter method in the first years, has evolved into printed and virtual currencies in the future. Many factors such as technological, political and social affect the constantly developing finance and cause its change. Finance affected by social events caused crises in certain periods; As society has affected finance, finance has deeply affected the society. By increasing its value for people, finance has now become one of the necessary conditions for life and has begun to direct people's lives. Thanks to technological developments, which is one of the areas that finance is most affected by, finance has undergone a great evolution especially in the last 10 years, and crypto (virtual) currencies have gained great value in the market. Cryptocurrency has gained a great place in the finance field, which has evolved thanks to technology, and ATMs have been established in some countries, and even El Salvador has turned crypto money into the currency of the country and ended the era of printed money in its country.