6360 sayılı yasanın acil durum birimleri üzerindeki etkisi Kahramanmaraş itfaiye örneği
Effect of law no. 6360 on emergency units Kahramanmaraş fire brigade example
- Tez No: 722687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET KURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ülkemizdeki acil durum birimlerinden biri olan İtfaiye, her türlü yangın, kaza, enkaz, sel su baskınları, patlama, afetler, mahsur kalma, parlama vb. acil müdahale gerektiren durumlarda görev yapan, işin niteliğine uygun ekipman ve teçhizatları kullanan kamu kuruluşudur. İtfaiyeci ise, kanunlar tarafından belirlenen alım şartlarıyla göreve başlayan ve görev yaşamı boyunca teorik ve uygulamalı eğitimler alarak mesleki yeterlilikleri sağlayan kamu görevlisi olarak tanımlanabilir. Hizmet alanları ve müdahale ettikleri olayların türü birbirinden farklı olan itfaiye ekiplerinin görevleri, yangına müdahale, ilk yardım, trafik kazaları, su altı ve su üstü boğulma vakalarında görev alma, doğal afetlerde can ve mal kaybını en aza indirmek için gerekli çalışmaları yapmak olarak sıralanabilir. Yangınların yapısı ve yayılım hızını göz önüne aldığımızda zamanın önemi daha çok ortaya çıkmaktadır. Birim içerisinde görev yapan personelin fizik en ve ruhen her daim zinde olmaları müdahale ettikleri olaylarda başarılı olmaları ile doğru orantılıdır. Ayrıca ülkemizde çok tehlikeli iş sınıfı kapsamında yer alan itfaiye teşkilatlarında personelin kişisel korunma ekipmanlarının muhafaza ve bakımlarının zamanında yapılması, müdahale edilen olayın türüne göre ekipman seçimi yapılması önemlidir. Ülkemizde 24 saat nöbet, 48 saat istirahat şeklinde görev yapılan teşkilatta, personelin özlük haklarının korunması, ulaşım barınma gibi ihtiyaçlarının karşılanması, personelin göreve bağlığı ve meydana gelebilecek acil durumlarda performanslarının olumlu veya olumsuz şekilde etkilenmesine sebep olabilecektir. Bu çalışmada, Kahramanmaraş ilinin 2014 yılındaki 6360 sayılı büyükşehir dönüşümü kanunu ile beraber müdürlük düzeyinde görev yapan itfaiye teşkilatının daire başkanlığı statüsüne geçiş yapmasından sonra idari, yönetsel ve müdahale alanlarında meydana gelen dönüşüm ve gelişimlerin itfaiyede görev yapan personel üzerindeki etkileri, yeni yönetim birimlerinin kurulması, yetki ve görev paylaşımları, araç, ekipman envanter değişiminin olumlu ve olumsuz sonuçların neler olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fire Brigade, one of the emergency units in our country, is responsible for all kinds of fires, accidents, debris, floods, explosions, disasters, being stranded, flashing, etc. It is a public institution that works in situations requiring emergency intervention and uses equipment and equipment suitable for the nature of the work. A firefighter, on the other hand, can be defined as a public official who starts his duty with the recruitment conditions determined by the laws and provides professional qualifications by taking theoretical and practical training throughout his life. The duties of firefighters, whose service areas and the types of incidents they intervene in are different from each other, can be listed as fire response, first aid, taking part in traffic accidents, underwater and surface drowning cases, and doing the necessary work to minimize the loss of life and property in natural disasters. Considering the nature of fires and their rate of spread, the importance of time becomes more evident. The physical and mental fitness of the personnel working in the unit is directly proportional to their success in the incidents they intervene. In addition, it is important to keep and maintain the personal protection equipment of the personnel in the fire departments, which are within the scope of the very dangerous work class in our country, and to choose the equipment according to the type of the intervened event. In our country, the organization, which is on duty for 24 hours and 48 hours for rest, may cause positive or negative effects on the protection of personnel rights of the personnel, meeting their needs such as transportation and accommodation, the commitment of the personnel to the task and their performance in emergencies that may occur. In this study, the effects of the transformations and developments in the administrative, administrative and intervention areas on the personnel working in the fire brigade, the establishment of new management units, the authorization and task sharing, positive and negative results of vehicle and equipment inventory changes were examined.