Sosyal fobi ve anksiyete özelliklerinin üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımı üzerine ilişkisi
The relationship of social fobi and anxiety features on social media use in university students
  1. Tez No: 722689
  2. Yazar: İREM ANDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde insanlar tarafından sosyal medya hayatlarının vazgeçilmez birer parçası haline gelmiştir ve gündelik olarak herkes tarafından çok yoğun bir şekilde kullanıldığı gözlemlenmektedir. Sosyal medyanın bu kadar yoğun kullanımının olanağı ve iletişim alışkanlıklarının meydana getirmiş olduğu dönüşümler ile açıklanabilmektedir. Yeni medyanın popüler birer uygulaması olan sosyal medya hem mikro hem makro seviyede, kamuoyundaki bireylere çeşitli etkenleri bulunmaktadır. Bu etkenleri yine medyanın bireyler ve kitleler ile etkilerini konu alarak geliştirilen çeşitli teorilerinin yeni medya ile adaptasyon edilerek, yorumlanmasıyla açıklanabilmektedir. Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte bireylerde sosyal fobik ve anksiyete yönünden bazı belirtiler de görülmeye başlanmıştır. Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki, sosyal medyanın insanların üstünde çeşitli kaygılara sebep olduğu ve sosyal fobilerini de olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Yapılacak olan bu araştırma kapsamında sosyal fobi, anksiyete ve sosyal medya kullanım arasındaki ilişki incelenmiştir. İnceleme öğrencilerin genel özeliklerine; yaş, cinsiyet, eğitim, gelir göre incelenmiştir. İnceleme sonucunda, kadın öğrencilerin bu üç değişken ile daha fazla ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda kadın ve erkek öğrencilerin yaşı artış gösterdikçe, eğitim seviyeleri artış gösterdikçe ve gelir seviyeleri artış gösterdikçe, ilişkilerinin daha fazla arttığı tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Today, social media has become an indispensable part of people's lives and it is observed that it is used extensively by everyone on a daily basis. It can be explained by the possibility of such intensive use of social media and the transformations brought about by communication habits. Social media, which is a popular application of new media, has various factors on individuals in the public at both micro and macro levels. These factors can be explained by adapting and interpreting various theories of the media, which were developed by dealing with the effects of the media with individuals and masses, with the new media. With the development of social media, some symptoms in terms of social phobia and anxiety have begun to be seen in individuals. Some studies have shown that social media causes various anxieties on people and negatively affects their social phobias. Within the scope of this research, the relationship between social phobia, anxiety and social media use was examined. Examining the general characteristics of the students; analyzed according to age, gender, education, income. As a result of the examination, it was determined that female students had more relationships with these three variables. At the same time, it was determined that as the age of male and female students increased, their education level increased and their income level increased, their relationship increased more (p>0.05).