BRICS-T ülkelerinin otomotiv sektöründe rekabet gücü üzerine karşılaştırmalı bir analiz
A comparative analysis on competitiveness of BRICS-T countries in the automotive industry
  1. Tez No: 722695
  2. Yazar: ALİ ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Otomotiv sektörü, iktisadi büyüme ve kalkınma açısından yadsınamaz bir öneme sahiptir. Günümüzde sanayileşmiş pek çok ülkeye bakıldığında ülkelerin bu gelişiminde otomotiv sektörünün ciddi bir rol oynadığı görülmüştür. Bu bağlamda gelişmekte olan ülkelerin otomotiv sektöründe rekabetçi bir yapıya sahip olması kalkınma hamlelerinin başarıya ulaşmasında bir önkoşul olarak görülmektedir. Bu araştırmada BRICS- T (Güney Afrika, Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan ve Türkiye) ülkelerinin otomotiv sektöründeki rekabet gücü analiz edilmiştir. Çalışmada incelenen dönem 2001-2019 olup, veriler Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC)'nin Trademap adlı veri tabanından sağlanmıştır. Rekabet gücünün ölçümü için 1965 yılında Balassa tarafından geliştirilen 'Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler' endeksi kullanılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, BRICS ülkeleri arasında en rekabetçi ülkenin Güney Afrika olduğunu ve onu sırasıyla Brezilya, Hindistan, Çin ve Rusya'nın takip ettiğini işaret etmektedir. Türkiye'nin ise bu ülke grubuna karşı ciddi bir rekabet gücü avantajına sahip olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The automotive industry has an undeniable importance with regard to economic growth and development. It may be well observed that the automotive industry has played a significant role towards the development of numerous industrialized countries of present day. In this regard, having a competitive structure in the automotive industry of developing countries is considered as a prerequisite for the accomplishment of development measures. In this research, the competitive powers of respective BRICS-T (South Africa, Brazil, Russia, China, India and Turkey) countries in the automotive sector have been analyzed. This research examines the data obtained from the Trademap database of the International Trade Center (ITC) between the years 2001 and 2019. The“Revealed Comparative Advantage”index developed by Balassa in 1965 has used for the measurement of competitive powers of BRICS-T countries. The results acquired with this research indicate that the most competitive country among BRICS countries is South Africa, followed by Brazil, India, China and Russia, respectively. It has also been demonstrated that Turkey has a significant competitive advantage against this group of countries.