الشَّيْخُ عَبْدُ الكَرِيْمِ المدرسُ وَأَسْبَابُ النُّزُوْلِ في تَفْسِيْرِهِ مَواهبِ الرَّحْمَنِ في تَفْسِيْرِ القُرْآنِ دِرَاسَةً موضوعيَّةً
Şeyh Abd al-Kerim al-Mudaris ve yorumunda soyundan gelme nedenleri el-Rahman'ın Kuran'ı yorumlamadaki yetenekleri nesnel bir çalışma / Sheikh Abd al-Karim al-Mudaris and the reasons for descent in his interpretation the talents of al-Rahman in the interpretation of the Qur'an An objective study
  1. Tez No: 672956
  2. Yazar: OMAR HAWAS MESHAAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HOSSAM MOUSSA MOHAMED SHOUSHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, Kur'an metnini anlama hususunda müfessirlerin nüzul sebeplerine bağlı kalma boyutunu ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Nüzul sebeplerini bilmek, Kur'an metnini ve tefsirini anlama açısından oldukça önemlidir. Bundan dolayı müfessirler, tefsir usullerinin temeli olması hasebiyle nüzul sebeplerine bağlı kalmaya özen göstermişlerdir. Ancak tefsirde bu temelin tatbiki hususunda müfessirlerin yöntemleri farklılık arz etmektedir. Kimi müfessirler, bu uygulama sürecinde, Kur'an ilimleri alimlerinin büyük çoğunluğunun Kur'an metninin tefsirin de nüzul sebeplerini sistematik biçimde tespit eden nazarî kural ve yöntemlere bağlı kalmış; sıhhat derecesine ulaşmamış nüzul sebeplerine güvenmemiştir. Bu hususta sürecin öncesi ve sonrasına değil, Sadece Kur'an'ın nüzulünde eş zamanlı cereyan eden hadiselere itimat etmişlerdir. Dolayısıyla ayetin sadece nüzul sebebine delaleti üzerinde durmayıp bu sebebin ötesine geçmişlerdir. Bu yüzden nüzul sebebinin öznelliğine göre değil, Kur'an lafzının nesnel delâletine itibar etmişlerdir. Bu araştırmanın uygulaması, tefsir, hadis ve farklı şeriat ilmi sanatlarına mensup pek çok kişinin imâmetine şahitlik ettiği bir müfessirin tefsirine göre yapılacaktır. Tabi ki bu kitap da merhum Şeyh Abdülkerim el-Müderris'in tefsiridir. Bu araştırma tümevarım metoduna dayalıdır. Öncelikle söz konusu tefsirde geçen nüzul sebeplerinin tamamı bir araya getirilmekte ve yorumları yapılmaktadır. Ayrıca analitik yöntem esas alınıp elde edilen veriler tartışılıp yeniden gözden geçirilmektedir. Neticede araştırma birkaç sonuca ulaşmaktadır. Bunlardan bir kısmı şunlardır: Kur'an'da nüzul sebebine göre inen ayetler olduğu gibi, nüzul sebebi olmadan inen ayetler de vardır. Nüzul sebeplerini bilmek, şer'i ilimler öğrencisinin gereksinim duyacağı Kur'an ilimlerinin en önemlilerinden biridir. Ayrıca hiçbir müfessir alimin nüzul sebeplerini bilmeden Yüce Allah'ın kitabını tefsir etmeye kalkışması mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
This research seeks to reveal the extent of the commentators' reliance on the causes of revelation in understanding the Qur'an text. Knowing the causes of revelation is of great importance in understanding and interpreting the text. The commentators were keen to rely on the causes of revelation as one of the origins of interpretation, and their methods of applying differed in the interpretation. Some of them adhered - upon application - to the rules and theoretical principles that were released to the mass of scholars of the Qur'an sciences of the principles and theoretical principles that control dealing with the causes of revelation when interpreting the Qur'an text. Therefore, the only causes for the revelation that were approved were the one correctly transmitted and synchronized with the revelation of the Qur'an, neither before it nor after it. Additionally, the indication of the verse not only relied on the causes of revelation, but it goes beyond this reason to make the lesson in the general meaning of the Qur'anic expression, not regarding the reason for its revelation. This study will be applied to the interpretation of an interpreter whose imamate has been witnessed by many in the interpretation of the Qur'an, hadith, and the various parts of Sharia sciences, namely the book of interpretation of Sheikh Abdul Karim Al-Mudarris, may God have mercy on him. This research relies on the inductive approach, whereby all the reasons for revelation contained in the interpretation will be collected and commented on. The analytical approach will also be adopted, where the collection and discussion of what was collected will be revised and discussed. The research has reached several results. Firstly, some of the verses were revealed by reason, and some were revealed without a reason. Secondly, knowledge of the causes of revelation is one of the most important sciences of the Qur'an that a seeker of legal science needs to know. Finally, no interpreted scholar can provide an explanation of the words of God Almighty without knowledge of the Causes of revelation.