(فتاوى الشيخ خليفة السفطي للشيخ احمد عبد الجواد القاياتي الشافعي المصري -- دراسةً وتحقيًقا
Ahmed Abdulcevad el-Kayalı eş-Şafii'nin Fetava eş-Şeyh Halife es-Sufii'nin isimli mahtutun tahkik ve inceleme
- Tez No: 785031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET ZERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İmam Ahmed İbn Abdülcevad el-Kayati'ye ait“Fetava eş-Şeyh Halife es-Sefti”isimli el yazması eser Şafi fıkhında fetvalardan bahseden en geniş kitap ve telifler arasında kabul edilir. Şöyle ki, müellif bu eserden önce telif edilen kitapların çoğundan istifade etmiş bazılarına da itirazlar dile getirmiştir. Müellif fıkhi meselelerin çoğu hakkında konuşmuştur. Kendi hocasının görüşünü dile getirmiş, kaynaklarında, tabi olduğu metoda ve bu bağlamda yer alan şerhlere dayanmıştır. Müellif aynı zamanda ele aldığı mevzuda Hanefilerin görüşlerini aktarmayı da ihmal etmemiştir. Meseleleri Şafi fıkhının baplarına göre kaleme almıştır. Ardından kendi asrında yeni ortaya çıkan kahve, sigara gibi şeyler hakkında konuşmuştur. Biz bu çalışmamızda, eseri ilmi bir şekilde tahkik etmeye çalıştık. Müellif ve hayatı hakkında bir araştırma hazırladık. Burada isminden, nesebinden, ailesinden, hocalarından, ilmi hayatından ve ülkesini savunmada takındığı tutumlardan bahsettik. Keza müellifin hocası Halife es-Sefti'den de kısaca bahsettik. Ardından itimat ettiğimiz nüshayı, el yazmasının ismi ve müellifine nispetinin gerçekliği ve müellifin kaynakları konusunu belirttik. Ayrıca bu çalışmada benimsediğimiz metottan da bahsettik. Son olarak da tezin sonuç kısmında ulaştığımız en önemli sonuçlar ve tavsiyeleri ifade ettik.
Özet (Çeviri)
İmam Ahmed İbn Abdülcevad el-Kayati's“Fetava eş-Şeyh Halife es-Sefti”is considered to be one of the most comprehensive books and compilations of Shafi'i Islamic jurisprudence. Namely, the author has used most of the books that were written before this work and raised objections to some of them. The author has discussed most of the Islamic jurisprudence issues. He expressed the opinion of his own teacher and relied on his sources, his methodology and the annotations in this context. At the same time, the author did not forget to present the views of the Hanafis on the issues he addressed. He wrote the issues according to the chapters of Shafi Islamic jurisprudence. Then he discussed the new things that emerged in his century such as coffee and cigarettes. In this study, we have tried to analyze the work in a scholarly way. We have researched on the author and his life. We have discussed his name, his lineage, his family, his teachers, his scientific life, and his attitudes in defense of his country. We have also briefly discussed the author's teacher, Caliph al-Safti. Then we discussed the copy we relied on, the name of the manuscript and the authenticity of its attribution to the author, and the author's sources. We also explained the methodology we adopted in this study. Finally, in the conclusion of the thesis, we stated the most important conclusions and recommendations we have reached.