Fırat kalkınma ajansının kadın girişimcilere verdiği desteklerin bölge ekonomisine etkisi 2009-2020 dönemi
The effect of firat development agency's support to women entrepreneurs on the regional economy 2009-2020 period
  1. Tez No: 722735
  2. Yazar: FATMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma Malatya ilinde ki Fırat Kalkınma Ajansından 2009-2020 yılları arasında finansal destek almış 3 işletme(kadın girişimci) üzerinde yürütülmüştür. Projeleri için destek alan işletmelerin aldıkları destekler ile kapasite ve finansal durumlarında, personel sayılarında ve işletme verimliliklerinde sağladıkları avantajları tespit etmek amacıyla yapılan çalışmada nitel araştırma metodu (gözlem, görüşme ve döküman analizleri ile toplama) yöntemi kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak Fırat Kalkınma Ajansı faaliyet raporları incelenmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde ise dokuman incelemesi yapılmıştır. Bu anlamda gözlem ve görüşme gibi veri toplama teknikleriyle kadın girişimcilerle görüşülmüş önemli bilgiler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, kalkınma ajansından temin edilen proje desteklerinin işletmelerin istihdam, üretim ve işletme kapasitesi, teknoloji kullanım durumu, ürün kalitesi ve çeşitliliğinde avantaj elde etmesine olumlu yönde katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out on 3 businesses (women entrepreneurs) who received financial support from the Fırat Development Agency in Malatya between 2009-2020. Qualitative research method (collection with observation, interview and document analysis) method was used in the study conducted to determine the support received by the enterprises receiving support for their projects and the advantages they provide in their capacity and financial status, number of personnel and operational efficiency. As a research design, the annual reports of the Fırat Development Agency were examined. In order to obtain the research data, a document analysis was carried out. In this sense, important information was obtained by interviewing women entrepreneurs through data collection techniques such as observation and interview. As a result of the research, it was determined that the project supports provided by the development agency contributed positively to the employment, production and operating capacity, technology usage status, product quality and diversity of the enterprises.