Kadınlarda evlilik doyumu, depresyon ve kaygı düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between marriage satisfaction, depression and anxiety levels in women
  1. Tez No: 722734
  2. Yazar: MİHRAÇ FATMA POLATOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE YILMAZ ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma 18 yaş üzeri evli kadınlarda evlilik doyumu, depresyon ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Literatüre bakıldığında evlilik doyumunun depresyonla ilişkisini inceleyen araştırmalar çoğunlukla görülmesine rağmen evlilik doyumu ve kaygı arasında ilişkiyi inceleyen araştırmalara çok fazla rastlanmamıştır. Araştırmalara bakıldığında evli kadınların evlilikten aldıkları doyumun depresyona girme riskini azalttığı görülmüştür. Biz bu araştırmada evlilik doyumunun kaygı ile ilişkisini de araştırmayı planladık, evlilik doyumunun kaygı yaşama riskini azalttığını bulmayı hedefledik. Bunu destekleyen araştırmalar literatürde bulunmaktadır. Benzer araştırmalarda ise evlilikten alınan doyum ve depresyon ölçeğinin sonucunda alınan puan arasında negatif yönde ilerleyen bir ilişki olduğu görülmektedir. Evlilik doyumu ile kaygı arasında da negatif yönlü ilişki olduğunu destekleyen araştırmalar da mevcuttur. Araştırmaya Kayseri ve İstanbul illerinden katılımcılar alınacaktır. Bu bağlamda Anadolu'da ve Batıda yaşayan evli kadınların evlilik doyumu ve depresyon, kaygı düzeyleri de incelenmiş olacaktır. Bizim bu araştırmadaki temel hedefimiz evlilik doyumunun depresyon ile ilişkisini ve evlilik doyumunun kaygı ile ilişkisini araştırmaktır. Araştırmamızda ilişkisel tarama modeli kullanılacaktır. Basit örneklem seçme yöntemi ile araştırmamıza 18 yaş üstü evli kadınlar katılabilecektir. Bunun için Kayseri ve İstanbul illerinden 18 yaş üzeri evli kadınlardan oluşan 324 örneklem ile çalışılması hedeflenmiştir. 18 yaş üstü evli kadınlarda bu araştırmayı yapabilmek için verilerin toplanmasında Beck Depresyon Ölçeği, Beck kaygı ölçeği, Evlilik Yaşam Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, minimum, maksimum gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Verilerin analizinde normallik dağılım testlerinden Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmış olup analiz sonucunda normallik varsayımları sağlandığından parametrik testlerden faydalanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, evlilik doyumu ile beck anksiyete arasında negatif yönde, normal düzeyde; beck depresyon arasında ise zıt yönde ilerleyen, güçlü düzeyde ve anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca beck anksiyete ile beck depresyon arasında ise pozitif yönde, güçlü düzeyde ve anlamlı bir ilişki vardır. Evlilik yaşamlarında kişilerin evlilik doyumları arttıkça, anksiyete ve depresyon düzeyleri azalma eğiliminde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between marital satisfaction, depression and anxiety levels in married women over the age of 18. In the literature, although studies examining the relationship between marital satisfaction and depression are mostly seen, there are not many studies examining the relationship between marital satisfaction and anxiety. When we look at the researches, it has been seen that the satisfaction that married women get from marriage reduces the risk of depression. In this study, we also planned to investigate the relationship between marital satisfaction and anxiety, and aimed to find out that marital satisfaction reduces the risk of experiencing anxiety. There are studies supporting this in the literature. In similar studies, it is seen that there is a negative relationship between marital satisfaction and depression score. There are also studies supporting that there is a negative relationship between marital satisfaction and anxiety. Participants from the provinces of Kayseri and Istanbul will be recruited to the research. In this context, marital satisfaction and depression and anxiety levels of married women living in Anatolia and the West will also be examined. Our main goal in this study is to investigate the relationship between marital satisfaction and depression and the relationship between marital satisfaction and anxiety. Relational screening model will be used in our research. Married women over the age of 18 will be able to participate in our research with the simple sampling method. For this purpose, it is aimed to work with 324 samples consisting of married women over 18 years of age from the provinces of Kayseri and Istanbul. Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Marriage Life Scale and Personal Information Form were used to collect data in order to conduct this research on married women over the age of 18. Descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum were used in the analysis of the data. Kolmogorov-Smirnov test, one of the normality distribution tests, was used in the analysis of the data, and parametric tests were used since the normality assumptions were provided as a result of the analysis. As a result of the research, it was found that there was a negative, normal level between marital satisfaction and beck anxiety; There is a negative, strong and significant relationship between beck depression. In addition, there is a positive, strong and significant relationship between beck anxiety and beck depression. It has been found that as the marital satisfaction of individuals increases in their married life, their anxiety and depression levels tend to decrease.