Three essays in applied macroeconomics: A quasi-experimental approach
Uygulamalı makroekonomi üzerine makaleler: Yarı deneysel bir yaklaşım
  1. Tez No: 722737
  2. Yazar: AYMAR BERENGER ISMAEL NANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ONUR BAYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, üç farklı uygulamalı makroekonomik çalışma üzerindeki araştırmaları birleştirmektedir. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomi grupları için Eğilim Puanı Eşleştirme (PSM) yaklaşımını kullanılmıştır. En yakın komşu eşleştirme, radyan, katmanlaştırma ve kernel eşleştirme olmak üzere dört eşleştirme yöntemlerini kullanarak Ortalama İşlem Etkisini (ATE) ve İşlenenler Üzerindeki Ortalama İşlem Etkisini (ATT) tahmin etmek için eşleştirme sonuçlarını araştırılmıştır. Sonuçlarımız belirli politika çıkarımlarını istatistiksel olarak anlamlı ve sağlam (robust) olarak ortaya koymaktadır. İlk makale, Enflasyon Hedefleme (IT) politikasının gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler için iç ve dış kamu borcu üzerindeki etkisini incelemektedir. Sonuçlar, enflasyon hedeflemesi politikasının dış kamu borcunu hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomiler için azalttığını istatistiksel olarak anlamlı ve sağlam (robust) şekilde ortaya koyar. Ayrıca enflasyon hedeflemesi uygulanmasının gelişmekte olan ekonomilerde iç kamu borcunu azalttığı istatistiksel olarak anlamlı şekilde ortaya konulur. Başka bir deyişle, yarı deneysel eğilim skoru eşleştirme analizleri yoluyla, enflasyon hedefleme rejimini benimsemeyen ülkelerin eğer enflasyon hedeflemesini benimsemiş olsalardı kamu dış borçlarının gelişmiş ve gelişmekte olan ülke gurupları için daha düşük olacağı ve bunun yanında iç kamu borcunun da gelişmekte olan ekonomiler için daha az olacağı bulgusuna istatistiksel olarak anlamlı şekilde varılır. İkinci makale, yolsuzluğun ekonomik büyümedeki rolüne yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Yolsuzluğun ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin nicel tahminlerini verir. Sağlam ve istatistiksel olarak anlamlı sonuçlarımıza göre, ekonomik büyüme ve enflasyon hedeflemesi politikası, düşük yolsuzluğun olduğu ülkelerle negatif ilişkilidir. Ayrıca, düşük düzeyde yolsuzluğa sahip bir ülke olmak ekonomik büyümeyi önemli ölçüde artırırken, düşük düzeyde yolsuzluğa sahip bir ülke olmak, gelişmekte olan pazarlardan oluşan örneğimizde IT politikasını benimseme olasılığını istatistiksel olarak anlamlı şekilde önemli ölçüde artırmaktadır. Başka bir deyişle, yolsuzluğun yüksek olduğu ülkelerde yolsuzluk düzeyi düşük olsaydı, bu ülkelerin ekonomik büyümelerinin ve IT'yi benimseme olasılıklarının istatistiksel olarak anlamlı olarak daha yüksek olacağı gösterilmiştir. Üçüncü makalenin arkasındaki ana fikir petrol ihracatçılarının organizasyonu ile ilgilidir. OPEC+ üye ülkeleri için petrol işletmesinden elde edilen gelirler bazı üye ülkelerde makroekonomik performansı iyileştirmektedir. Sonuçlarımız OPEC+ üye ülkesi olmanın, tam örneklem ve 2008 öncesi dönem için ekonomik büyümeyi istatistiksel olarak anlamlı ve sağlam (robust) biçimde artırdığını ortaya koymaktadır. Diğer bir deyişle, OPEC+ üyesi olmayan petrol üreticisi ülkelerin eğer örgüte üye olmuş olsalardı ekonomik büyümelerinin istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha yüksek olacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis combines research on three different applied macroeconomic essays. We use the Propensity Score Matching (PSM) approach for the advanced and developing economies groups. We investigate the matching results to estimate the Average Treatment Effect (ATE) and Average Treatment Effect on the Treated (ATT) by employing different matching methods of nearest-neighbor, radius, stratification, and kernel matching. Our results are robust and statistically significantly reveal specific policy implications. The first study examines the impact of adopting the Inflation Targeting (IT) policy on internal and external public debt for advanced and developing economies. Our results are robust and significantly reveal that adopting the inflation targeting policy reduces external public debt both for developed and developing economies. Moreover, on average, the adoption of inflation targeting policy leads to a statistically significant reduction of internal public debt for developing economies. In other words, the quasi-experimental analysis implies that if non-inflation targeting countries had adopted the inflation targeting policy, their external debts would have been statistically significantly lower both for advanced and developing economies while their internal debts would have been statistically significantly lower for developing economies. The second study provides a new perspective on the role of corruption in economic growth. It gives quantitative estimates of the effect of corruption on economic growth. Based on our robust and statistically significant results, economic growth and the inflation targeting policy negatively correlate with the low-corrupt countries. Moreover, being a low corrupt country significantly increases economic growth, and being a low corrupt country significantly increases the probability of adopting IT policy in our sample of emerging markets. To put it another way, we show that if high corrupt countries had a low level of corruption, their economic growth and the probability of adopting IT would have been statistically significantly higher. The main idea behind the third paper concerns the organization of oil exporters. Indeed, the revenues from oil exploitation for OPEC+ member countries have improved macroeconomic performance in some member countries. Our robust statistically significant results show that, on average, being an OPEC+ member increases the economic growth for the full sample and the period before 2008. In other words, we document that if non-OPEC+ oil producer countries had been the organization's members, their economic growth would have been statistically significantly higher.