Aristoteles ve 1. Kant'ta bilginin kaynağı ve hakikate uygunluğu problemi
A Discussion on the genesis of knowledge in Aristotle and I. Kant its correspondence to reality
  1. Tez No: 72276
  2. Yazar: NEVZAT CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKUDDÜS BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ARİSTOTELES VE I. KANT'TA BİLGİNİN KAYNAĞI VE HAKİKATE UYGUNLUĞU PROBLEMİ Nevzat CAN Danışman: Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL 1998 Sayfa: 166 Jüri: Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL Bu çalışmanın amacı; Aristoteles ve Kant'ta bilginin kaynağı ve hakikate uygunluğunu problematik olarak ele alıp incelemektir. Araştırmamız üç ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Aristoteles'in bilgi anlayışını, bilginin kaynağı ve değeri açısından ele alıp inceledik. Aristoteles, bilginin deneyle başladığım ve deneyle başlayan bu bilgilenme sürecinin insan denilen varlıkta sanat ve akıl yürütmeye kadar yükseldiğini söylemektedir. O'na göre kesin bilgi kanıtlamayla elde edilen ve tümel olana ilişkin bilgidir. İkinci bölümde ise Kant'ın bilgi hakkındaki görüşlerini bilginin kaynağı ve değeri açısından ortaya koymaya çalıştık. Kant' a göre bütün bilgilerimiz deneyle başlar ancak bilginin bütün öğeleri deneyden çıkmaz. Dış dünyadan gelen duyumlar, duyarlık ve anlamayetisinden geçerek bilgi haline dönüşürler. Üçüncü bölümde de her iki filozofun bilginin kaynağı ve değeri konusundaki görüşlerini benzerlik ve farklılıklarıyla birlikte mukayeseli bir şekilde ortaya koymaya çalıştık. Sonuçta ise bu filozofların bilgi hakkındaki görüşlerinin kısa bir değerlendirmesini yaptık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.THESIS A DISCUSSION ON THE GENESIS OF KNOWLEDGE IN ARISTOTLE AND I.KANT ITS CORRESPONDENCE TO REALITY Nevzat CAN Supervisor: Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL 1998 Page: 166 Jury: Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL The purpose of this study is to investigate the source of the knowledge and its correspondence to the reality in Aristotle and Kant. Our study consists of three parts: In the first part, we studied the knowledge insight in Aristotle according to the source and the value of the knowledge. Aristotle asserts that the knowledge starts with experience and this period reaches up to the art and the reasoning in“Human Being”. To him, the absolute knowledge is the knowledge concerning with universal and obtained from demonstration in fact In the second part, we tried to reveal Kant's opinions related to the knowledge according to the source and the value of the knowledge. According to Kant, all of the knowledge starts with experience but each element of the knowledge don't obtain from the experience. The sensations from external world transform to the knowledge by passing over the sensibility and understanding. In the third part, we tried te explain the opinions on the value and the source of the knowledge in bath philosophers by comparing the similarities and the differences. As result, we appreciated briefly this philosophers' opinions on the knowledge.