Farabi'nin vahiy anlayışı
Revelation concept according to Farabi
- Tez No: 72277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET“Fârâbi'nin Vahiy Anlayışı”adlı yüksek lisans tez çalışmamızda ele alınan konular şunlardır: Giriş bölümünde; vahyin ne ifade ettiğine, hangi meselelerle ilgili olduğuna değinerek genel olarak vahiy problemini, Batı felsefesi tarihinde konunun nasıl anlaşıldığını hangi soruların sorulup, nelerin tartışıldığını, İslâm felsefesi tarihinde kelâmcıların konuya bakış açılarını, İslâm filozoflarının vahyin mahiyetini nasıl açıkladıklarım eli aldık. Birinci bölümde; Fârâbi felsefesinde, her şeyin kaynağı olduğu gibi vahyin de nihâi kaynağı olan Tanrıdan, filozofun ne anladığını, özelliklerini, kendisinin dışındakilerle ilişkisi açısından ele aldık. Vahiy alıcısı olarak insanın varlık alemindeki yerini Fârâbi'nin sistemi açısından belirtmeye çalıştık. Ayrıca yüzeysel olarak insanın yapışma değindik. İnsanın vahiy alma yetilerinden tahayyül yetisinin yapısını, fonksiyonlarım ve nasıl çalıştığını açıklamaya çalıştık. Yine vahiy alma yetilerinden ikincisi olan akü yetisinin, Fârâbi sistemindeki önemini, yerini, yapısını, özelliklerini, fonksiyonlarım, akün potansiyel halden, fiil haline ve yetkinleşmesine kadar geçen süreci ayrıntılı bir şekilde göstermeye çalıştık. ikinci bölümde Fârâbi'nin felsefesinde en önemli fonksiyona sahip Faal Akl'ın, akıllar alemindeki yerini fizik âlem ile metafizik âlem arasındaki fonksiyonlarım, insanın yetkinleşme sürecinde üstlendiği görevi açıkladık. Faal Akıl ile ilişki kuran insan ve özelliklerini açıkladık. Vahyin gerçekleşmesinde, taakkul ve tahayyül kavramlarına bağlı olarak insanın Faal Akıl ile ilişkisinin boyutlarım, yapışım ve mahiyetini vahiy, ilham ve rüyanın nasıl oluştuğunu ve aralarındaki farkı açıkladık. Vahyin neliğinde, tarifi, mahiyeti ve bizim ele aldığımız kadarıyla vahiy konusuyla, Fârâbi'nin konuya bakışım karşılaştırarak ele almaya çalıştık. Üçüncü bölümde, genel bir değerlendirme yaptık. Fârâbi'nin vahiy anlayışının İslâm düşüncesindeki yerini, kelâmcıların ve filozofların konuya bakışlarıyla katılaştırmaya çalıştık. Bu çalışmanın neticesinde; Fârâbi'ye göre vahyin mümkün olduğunu, ancak bu olayın doğuştan olağanüstü özelliklere sahip insanlar için geçerli olabileceğini, diğer insanların mutluluğu elde etme yolunda, sorumluluğun vahiy alan bu insanlara ait olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This masters thesis named“Revelation Concept According to Fârâbi”focuses on the following topics: In the Introduction Chapter, we outlined the general problems associated with the Revelation concept by asking the following questions: What does Revelation Concept mean? How the concept is interpreted by the Western Philosophy. What topics are subject to discussion? How did the Muslim Theologians interpret the concept throughout the history? How do they explain the nature of the concept? In the First Chapter, we provided the reader with the Fârâbi's understanding of the God which is the source of everything including the revelation according to Fârâbi's Philosophy, emphasizing God's communication with others. We then tried to establish the place of man as the receiver of the revelation within the universe of beings in accordance with the Fârâbi's System. Next we broadly identified the nature of the man and tried to explain the nature, functions, and workings of the imagination which is one of the mental powers of the man needed to receive revelation. Finally we tried to give a detailed analysis of intelligence - another mental power needed to receive revelation- ; describing its importance, place, nature, specifics and functions and then presenting the progress of intelligence, from being a potential power to becoming action and then becoming complete in every respect. In the Second Chapter, we established the place of Active Intelligence which has the most important function in Fârâbi's Philosophy within the universe of intelligence; expkining its functions between the physical universe and metaphysical universe and its roles on the progress of human maturity. Then we described the man and his features who communicates with the Active Intelligence. After that we clarified the dimensions, nature, and essence of the relation between the man and Active Intelligence with regard to reason and imagination concepts that take place in the process of revelation. Next we explained how the the revelation, inspiration, and dream occur and what their differences are. Finally we tried to compare Fârâbi's interpretation of the Revelation Concept to that of ours; with regard to what revelation is, its definition and nature. In the Third Chapter, we made a general evaluation. We tried to make a comparison between Fârâbi's interpretation of the Revelation Concept and that of the Muslim Philosophers' and Theologians' ; identifying the place of Fârâbi's understanding of the concept within the Muslim Philosophy. At the end of this work, we reached the conclusion that Revelation is possible according to Fârâbi. But this possibility is narrowed down to a few people who have extraordinary features when they born and the happiness of the others is the responsibility of these few.