Magical realism and its reflections on Salman Rushdie's Shame and Toni Morrison's song of Solomon
Büyülü gerçekçilik ve Salman Rushdie'nin Utancı ve Toni Morrison'ın Süleyman'ın şarkısı üzerine yansımaları
- Tez No: 722778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Salman Rushdie'nin Shame ve Toni Morrison'ın Song of Solomon adlı iki romanı ışığında büyülü gerçekçiliği analiz etmektedir. Bu çalışma, iki romanda bahsedilen büyülü gerçekçilik unsurlarını sunmakta, olaylarını analiz etmekte ve özellikle doğaüstü yeteneklere sahip karakterlerin sırlarını ortaya çıkarmaktadır. Araştırmacı, bu çalışmanın ana bölümünü oluşturan büyülü unsurlar, hayaletler ve doğaüstü olaylarla ilgili olaylara odaklanarak romanlardaki olaylar ve gelişimleri arasındaki çatışmayı tartışır. Birinci bölümde teorik çerçeve ele alınmaktadır. Üç ana bölümden oluşur: Latin Amerika ve Avrupa'da büyülü gerçekçiliğin kökenleri, teorik çerçeve ve büyülü gerçekçilik. Bu bölüm, büyülü gerçekçiliğin doğasını ve uluslararası literatürdeki gelişimini, Latin Amerika ve Avrupa'daki yayılmasını ve bu türün ünlü eserlerdeki oluşumunu incelemeyi ortaya koymaktadır. İkinci bölüm, büyülü gerçekçiliğin diğer türlerle ilişkisini tartışıyor ve aralarındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koyuyor. Üçüncü Bölüm, büyülü gerçekçilik ışığında Salman Rushdie'nin Utancı ve Toni Morrison'ın Süleyman'ın Şarkısı'nı analiz ediyor. Büyülü olayların tespitini, karakterlerin doğaüstü yeteneklerini ve mantık ve mantığın aşkınlığını içerir. Bu bölüm, büyülü gerçekçilik ile ilgili olayları ve büyülü unsurların romana nasıl yeni bir vizyon kazandırdığını ve okuyucunun romandaki olayları daha derinlemesine anlamasını ve algılamasını sağladığını tartışıyor. Bazı karakterleri doğaüstü ve akıl almaz görünen, ancak karakterlerin gözünde gerçek ve gerçekten yaşanmış şeyler yapmaya yönlendiren garip paradoksları ortaya koyuyor. Roman, tüm olay ve unsurlarıyla sanal bir dünyayı temsil eder. Dördüncü bölüm, bu çalışmanın bulgularını ve bu anlatıların analizinin büyüsel unsurlar için nasıl analitik sonuçlar verdiğini tartışmakta ve bu anlatıların tüm büyü unsurlarıyla çözümlenmesinin amaçlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes magical realism in light of two novels, Shame by Salman Rushdie and Song of Solomon by Toni Morrison. The study presents the elements of magical realism that are mentioned in the two novels, analyzes their events, and uncovers the secrets of characters, especially those with supernatural abilities. The researcher discusses the conflict between the events of the novels and their development, focusing on the events related to magical elements, ghosts and supernatural events, which represent the main part of this study. The first chapter deals with the theoretical framework. It contains three main parts: The origins of magical realism, theoretical framework and magical realism in Latin America and Europe. This chapter reveals the nature of magical realism and its development in the international literature and its spread in Latin America and Europe, as well as studying the occurrence of this genre in famous works. The second part argues the relationship of magical realism to other genres and reveals the similarities and differences between them. Chapter three and four analyze Salman Rushdie's Shame and Toni Morrison's Song of Solomon in light of magical realism. It contains a detection of magical events, supernatural abilities of characters, and transcendence of logic and reason. This chapter argues events related to magical realism and how magical elements give a new vision to the novel and make the reader understand and perceive the events of the novel more deeply. It reveals the strange paradoxes that lead some characters to do things that seem supernatural and preposterous, but in the eyes of the characters are real and actually happened. The novel represents a virtual world with all its events and elements. The fourth chapter discusses the findings of this study and how the analysis of these narrations gave analytical results for the magical elements and revealed the objectives of analyzing these narrations with all their magical elements.