Teacher autonomy and its relation with teacher professionalism, reflection and self-efficacy: A sample of high school EFL teachers in Çorum
Öğretmen özerkliğinin profesyonellik, yansıtıcı öğretim ve öz yeterlik ile ilgisine yönelik tanımlayıcı bir çalışma: Çorum ili lisi İngilizce öğretmenleri örneği
  1. Tez No: 722811
  2. Yazar: BUŞRA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AMANDA YEŞİLBURSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Öğretmen özerkliği kavramı, bir tür ulusal ve eğitimsel eğilimi yansıtan, son on yılda keşfedilmesi inanılmaz derecede popüler bir konu olmuştur (Sokolov, 2017). Öğretmen özerkliği konusu hem öğretim elemanlarına hem de öğrencilere sağladığı önemli faydalar nedeniyle literatürde oldukça fazla ilgi görmüş olmasına rağmen (Yıldırm, 2017), farklı yapılarla ilişkisine odaklanan çok fazla çalışma bulunmamaktadır (Canbolat,2020). Bu nedenle bu çalışma, öğretmen özerkliği düzeyini ve bunun öğretmen profesyonelliği, yansıtıcı öğretim ve öz-yeterlik ile ilişkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaca hizmet etmek için Çorum'da görev yapan 202 lise İngilizce öğretmeni bu çalışmaya katılmıştır. Bu çalışma nicel verilerin toplanıp analiz edilmesiyle oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplamak için çevrimiçi anket yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma amaçlı hazırlanan anket formu beş bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm kişisel bilgi formunu, ikinci bölüm Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği'ni (Pearson ve Moomaw,2006), üçüncü bölüm Öğretmen Profesyonelliği Ölçeği'ni (Cerit,2013), dördüncü bölüm Yansıtıcı Öğretim Ölçeği'ni (Akbari ve diğerleri, 2010) , son bölüm ise Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği Tschannen-Moran & Hoy (2001) içermektedir. Bulgular, öğretmenin algılanan düzeyinin çok zayıf olmadığını; daha da önemlisi özerkliğin öğretmen profesyonelliği, yansıtıcı öğretim ve öz-yeterlik ile pozitif bir ilişkisinin olduğunu ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
The concept of teacher autonomy has been an incredibly popular issue to explore over the last decade, reflecting a type of national and educational trend (Sokolov, 2017). Although the topic of teacher autonomy has grabbed careful attention in the teacher education literature because of the significant benefits it provides for both instructors and students (Yıldrm, 2017), there have not been many studies concentrating on its relation with different constructs (Canbolat, 2020). That is why, this current study aimed at revealing the perceived level of teacher autonomy and its relation with teacher professionalism, reflection and self-efficacy. To serve this purpose, 202 high school EFL teachers working in Çorum took part in this study. In this particular study, a quantitative method design was adopted in the sense of gathering and analysing the data statistically. The online survey approach was used to collect data in the study. The questionnaire form designed for research purposes is divided into five sections. The first section contains the personal information form, the second section contains the Teacher Self-Efficacy Scale (Pearson & Moomaw,2006), the third section contains the Teacher Professionalism Scale (Cerit,2013), the fourth section contains the Reflective Teaching Scale (Akbari et al.,2010) , and the final section contains the Teacher Self-Efficacy Scale Tschannen-Moran & Hoy (2001) . The findings showed that the perceived level of teacher's autonomy was not very weak. And more importantly, it had a positive relation with teacher professionalism, reflection, and self-efficacy since when autonomy increases the level of other constructs increase respectively.