Heidegger'de ölüm kavramı çerçevesinde varlık problemi
Being problem within the scope of the concept of death in Heidegger
  1. Tez No: 722815
  2. Yazar: HAKAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada 20.yy'ın en önemli filozoflarından biri olan Heidegger'in Varlığa ilişkin düşünceleri ölüm kavramı çerçevesinde ele alınmıştır. Ölüm kavramının, Heidegger'in kehre (dönüş) öncesi dönemde oldukça önemli bir yeri vardır. Özellikle Varlık ve Zaman adlı yapıtında Batı metafiziğine yönelik olarak açığa çıkardığı Varlığın unutulmuşluğu, onun fundamental ontolojisinde yeni bir Varlık anlayışı ortaya koymasını gerektirir. Heidegger varolan (Seindes) ile Varlık (Sein) arasındaki ontolojik farkı ortaya koyarak, Varlığın, varolanın Varlığı olarak ele alınması gerektiğini öne sürer. Bu doğrultuda Varlığın anlamına dair soru, bir varolan olarak Dasein temelinde düşünülür. O halde Varlık, varolanın Varlığıysa ve Varlığa yönelik soru Dasein temelinde gerçekleşiyorsa, Varlığa yönelik araştırma, dasein'a yönelik olarak gerçekleştirilir. Bu, Batı metafiziğinin sabit, değişmez, ezeli-ebedi ve hareketsiz olan Varlık anlayışına yönelik gerçekleştirilecek dönüşümün de temelidir. Batı metafiziğinin Varlık anlayışı, Platon ile başlayan Ortaçağ ve modern batı düşüncesiyle devam eden bir düşünce hattının açığa çıkartılmasını gerektirmiştir. Bu nedenle Heidegger'e kadar gelen süreçte özellikle batı metafiziğinin Varlık anlayışı ve ölüm kavramına yönelik düşüncelerindeki paralelliğin tezimizin izleğinde öncelikli yer alması, Heidegger'in anlaşılabilmesi için gerekli olmuştur. Dolayısıyla tezimizde epistemoloji öncelikli düşünme tarzı içerisinde hareket eden, Varlığı bir varolana indirgeyip mevcudiyet metafiziği yapmakta olan, bu bağlamda insanın ölüm karşısındaki pozisyonunu daimî bir mevcut-olma üzerinden ele alan Batı metafiziği karşısında Heidegger'in Varlığın unutulmuşluğu bağlamında getirmiş olduğu eleştirel pozisyon ele alınacak ve sonrasında epistemoloji öncelikli düşünme tarzının getirdiği sorunlar izhar edilip ontoloji öncelikli düşünme tarzının zorunluluğu gösterilecektir. Batı metafiziğinde Varlık anlayışı bu bağlamda ölümsüzlük, Heidegger'de ise ölüm sorunu ile ilişkisinde açığa çıkartılmıştır. Çünkü ölümsüzlük ve ölüm sorunu ölüm kavramına içkindir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the thoughts that are on the concept of death of Heidegger who was one of the most important philosophers of the 20th century will be discussed in the context of the understand of Being. Before Kehre (The Turn), The concept of death hasa very important place in Heidegger's philosophy. Especially in Being and Time, Understanding of Being which he reveal for Western metaphysicrequires a new understanding of Being in his fundamental ontology. Heidegger assert that Being should be considered as Being of the entity by putting forward ontological difference between entity (Seindes) and Being (Sein). Accordingly, the question concerning the meaning of Being is considered on the basis of Dasein as an entity. If Being is Being of the entity and the question concerning Being occurs on the basis of Dasein, this will mean that the research regarding Being will be realised intented fordasein. This is on the basis of transformation which is realised regarding the understanding of Being, which is constant, unchanging, eternal and motionless inWestern metaphysic. The understanding of Being in Western metaphysic required to be revealing a line of thought which started with Plato and continued with Medieval and modern western thought. Therefore, It was necessary for understanding Heidegger that especially the paralellism in the thoughts of Western metaphysic on the understanding of Being and the concept of death is fallen with theme of our thesis ın the period before Heidegger. Therefore, ın our thesis, the critical position which is made criticism by Heidegger in the context of the understanding of Being in relation to Western metaphysic which acts in epistemology-priority thinking and has presence metaphysic by reducing Being to entity, in this context, discuss the position of human in the face of death by way of the constant presence will be discussed. Then, The necessity of the manner of the ontology-priority thinking will be showed by revealing the problems in the manner of the epistemology-priority thinking. In this context, the understanding of Being in western metaphysic will be revealed associated with immortality and In Heidegger associated with the problem of death. Because the problem of death and immortality are immanent in the concept of death.