Töz sorununa eleştirel bir bakış (başlangıçtan Hume'a kadar)
A Critical view to the substance problem (from beginning to Hume)
- Tez No: 72284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TÖZ SORUNUNA ELEŞTİREL BİR BAKIŞ (Başlangıçtan Hume'a Kadar) Sebahattin ÇEVİKBAŞ Danışman : Doç. Dr. Alî Osman GÜNDOĞAN 1998 Sayfa: 208 Jüri Doç. Dr. Ali Osman GÜNDOĞAN Felsefenin ve varlık felsefesinin en köklü ve İlk sorunu, gerçekliğin ya da tözün ne olduğu sorunudur. Töz, genellikle varlıkla ve gerçeklikle aynı anlamda kullanılır. Tüm batı felsefesi ve hatta felsefî düşünce töz sorununa ilgisiz kalamamıştır. Nitekim tözden yana olmak ve töze karşı tavır almak ontolojik-epistemolojik bir çok sorunun da kaynağını oluşturmuştur. Töz varmıdır? varsa nedir? bir mi, iki mi... çok mudur? Töz sorunu, felsefî düşüncenin başlangıcından günümüze kadar ulaşan bir sorundur. Ayrıca çok farklı alanlarda, farklı anlamlara sahiptir. Bu sebefe çalışmamız,“Başlangıçtan Hume'a kadar”sınırlandırılmıştır. Konu tarama tekniği ile ortaya konulan çalışmamız eleştirel gözle incelenmiştir. Çalışmamız, töz fikrinin zihnî bir alışkanlık ve aklın zorunlu bir kabulü olduğunu, onu reddetmenin mümkün olmadığını, tözün evrenin akledilebilir bir izahı" çerçevesinde kabul edilmesinin zorunlu olduğunu, ancak, töz merkezli bir evren izahının dışında farklı evren açıklamalarının da yapılabileceğini örneklerle göstermeye yöneliktir.
Özet (Çeviri)
E ABSTRACT Ph. D. THESIS A CRITICAL VIEW TO THE SUBSTANCE PROBLEM (From Beginning to Hume) Sebahattin ÇEVİKBAŞ Supervisor : Doç. Dr. Ali Osman GÜNDOGAN 1998 Page : 208 Jury Doç. Dr. Ali Osman GÜNDOGAN The first and most basic problem of philosophy and philosophy of being is what the reality and substance is. Substance is generally used with the same meaning as being and reality. All the western philosophy and even philosophical thought couldn't neglect the problem of substance. Thus supporting or being against“Substance”has formed the base of a number of ontological-epistemelogical problems: Does substance exist? if it does, what is it? is there one, two... many? Can it be known? The problem of substance is one that has existed from the beginning of philosophical thought up to now. Besides, it has various meanings in various situations. For this reason, our study is limited with“From the Beginning to Hume.”The data obtained by subject research has been studied with a critical approach. Our study reveals. That the idea of substance is a mental habit an a necessary acceptance of reason; that it is impossible to reject it; it is compulsory to accept substance within the framework of“a reasonable explanation of universe”Howover, it also reveals whit examples that an explanation of a different universe other than a substance-centered universe is possible. s,