Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere Covid-19 pandemi sürecinde kişisel koruyucu önlemleri öğretmede özel eğitim öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Examination of special education teachers' opinions on teaching personal protective measures to individuals with autism spectrum disorder during the Covid-19 pandemic process
- Tez No: 722846
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ODLUYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırmanın amacı, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı olan öğrencilerle çalışan özel eğitim öğretmenlerinin COVID-19 pandemi sürecinde kişisel koruyucu önlemleri öğretme hakkındaki görüşlerinin belirlenmesidir. Katılımcı grubunu, Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı OSB'li bireylerle çalışan 20 özel eğitim öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenolojik desenle gerçekleştirilen araştırmanın verileri araştırmacı günlüğü ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmış ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgularda öğretmenler, COVID-19 pandemi tedbirleri nedeniyle toplumdan uzaklaşmanın öğrencilerinin davranış ve sosyal etkileşim problemlerini artırdığını ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin büyük bir bölümü kişisel koruyucu önlemler terimini COVID-19 pandemi tedbirleri olarak açıklamış ve hayatımıza giren yeni kişisel koruyucu önlemleri çoğunluğu maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralı olarak ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin çoğunluğu öğrencilerin bireyselleştirilmiş eğitim programlarında kişisel koruyucu önlemlere yer verdiklerini ve bu önlemlerden el/yüz yıkama ve maske/siperlik kullanımının öğretimini yaptıklarını belirtmişlerdir. Yöntem konusunda öğretmenlerin görüşleri çeşitlilik göstermekle birlikte çoğunluğu model olma ve video model olma yöntemlerini kullandıklarını ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin çoğunluğu ailelere bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını belirtmişlerdir. Araştırmadan elde edilen bulgular ile alanyazın incelemesinde ulaşılan bulgular arasında ilişkilendirme yapılmış, uygulamacı ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the opinions of special education teachers working with students with Autism Spectrum Disorder (ASD) about teaching personal protective measures during the COVID-19 pandemic process. The participant group consists of 20 special education teachers working with individuals with OSB, affiliated to the Ministry of National Education (MEB). The data of the research, which was carried out with a phenomenological design, one of the qualitative research approaches, were collected with the researcher's diary and semi-structured interview questions and analyzed with content analysis. In the findings obtained from the research, the teachers stated that being away from the society due to the COVID-19 pandemic measures increased the behavior and social interaction problems of their students. Most of the teachers explained the term personal protective measures as COVID-19 pandemic measures, and most of the new personal protective measures that came into our lives were expressed as mask use and social distance rule. Most of the teachers stated that the students included personal protective measures in their individualized education programs and they taught the use of hand/face washing and mask/visor from these measures. Although the opinions of the teachers on the method vary, most of them stated that they use the methods of being a model and being a video model. Most of the teachers stated that they carried out informative activities to families. A correlation was made between the findings obtained from the research and the findings obtained in the literature review, and suggestions were made to the practitioners and researchers.