Islamophobia in British newspapers: The role of the Christchurch attack
İngiliz gazetelerinde İslamofobi: Christchurch saldırısının rolü
  1. Tez No: 722858
  2. Yazar: SAKİNE RANA AYHÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İngiliz basınında Müslümanların nasıl temsil edildiği son yıllarda çok sayıda araştırmacı tarafından incelenmiştir. Bu çalışmaların büyük çoğunluğu, özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra, İngiliz basınında Müslümanların ve İslam'ın olumsuz bir şekilde temsil edilmesinin ciddi bir oranda artışına vurgu yaptı. Fakat bu çalışma, diğer çalışmalardan farklı olarak, İngiliz gazetelerindeki İslamofobi derecesinin Christchurch saldırısından bu yana nasıl değiştiğine işaret etmektedir. Bu çalışma için gerekli veriler, İngiliz gazetelerinin kamuya açık çevrimiçi arşivleri aracılığıyla toplanmıştır. The Independent, The Guardian ve The Sun gazeteleri bu araştırma için amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Christchurch saldırısından üç ay önce ve üç ay sonra yayımlanan haber metinleri ve köşe yazıları“İslam”,“İslamofobi”,“aşırı sağ”,“Müslüman”,“terör”,“terör saldırısı”,“mülteci”ve“göçmen”gibi anahtar terimler vasıtasıyla belirlendi. Belirlenen bu haber metinleri ve köşe yazıları analiz edildi. Haber metinleri ve köşe yazılarına ek olarak görseller de analiz edildi. İslamofobi ve medya arasındaki ilişkiyi incelemek için karşılaştırmalı siyaset kuramlarından kurumsalcılık kullanıldı. Bu bağlamda, bu çalışma, İngiliz medyasında patika bağımlılığının Christchurch saldırısının sebep olduğu dışsal şok ile beraber kırılmasına yol açtığını iddia etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı İngiliz gazetelerindeki İslamofobi derecesindeki değişimin sebeplerini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Many researchers in recent years have studied the representation of Muslims in British media. Most of these studies put emphasis on the dramatic increase of representation of Muslims and Islam in a negative way in the British media, especially after the 9/11 attacks. However, this research points out how the degree of Islamophobia in the journalistic reporting of the British newspapers has changed since the Christchurch attack in March 2019. The required data for this research was gathered through publicly available online archives of British daily newspapers. The Independent, The Guardian, and The Sun were chosen for this research through the purposive sampling method. The news articles and op-eds written between three months before and after the Christchurch terrorist attack were analyzed by searching key terms as 'Islam,' 'Islamophobia,' 'Islamist,' 'Extremist,' 'Far-right,' 'Muslim,' 'terror,' 'terrorist attack,' 'refugee' and 'migrant'. In addition to the news articles and op-eds, visuals were also analyzed. Furthermore, the institutionalist theory of comparative politics is used to examine the relationship between Islamophobia and mass media manipulation. In this context, this research argues that the path dependency of British media was broken with the exogenous shock of the Christchurch attack. The primary purpose of this research is to ascertain the causes of a particular situation which is the changing degree of Islamophobia in the journalistic reporting of the UK newspapers.