Kompresyon giysilerinin giysi konforuna etkilerinin değerlendirilmesi ve tasarım önerileri
Evalution of the effects of compression garments on clothing comfort and design recommendations
  1. Tez No: 722873
  2. Yazar: KÜBRA AŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Basınç uygulayarak dokuları sıkıştırma prensibine sahip kompresyon(bası)giysileri, günümüzde gelişmiş ülkelerin değişen nüfus popülasyonu ve bireylerin benimsedikleri gerek sağlıklı yaşam gerek estetik kaygılar bu giysilerin öncelikle medikal, spor ve vücut şekillendirme alanlarında kullanımını giderek arttırmaktadır. Vücut hacminde değişikliklere neden olması, kompresyon giysisinin kullanıldığı bölgedeki boyut farklılıkları, kompresyon giysisinin üzerine giyilen giysilerin konforunu ve görünümünü etkilemektedir. Bu nedenle çalışmada, çok çeşitli uygulamaları olan kompresyon giysisi kullanan kişilerin dış giyim konforlarında karşılaştıkları problemlerin belirlenerek çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Türkiye'de kompresyon giysisi kullanan kişiler araştırmanın evrenini oluştururken, örneklem için, kompresyon giysisi kullanan rastlantısal olarak seçilen 18 yaş üstü 362 kadın katılımcıya ulaşılmış ve veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Anket formunun ilk bölümünde, kullanıcıları bilgilendirme ve demografik özellikleri içeren sorular, ikinci bölümde ise bireylerin kompresyon giysisini kullanım amacı, sıklığı ve kompresyon giysisi kullanırken dış giysilerinde karşılaştıkları psikolojik, termofizyolojik ve fiziksel konfor problemlerini belirlemeye yönelik üçlü likert sorular yer almıştır. Elde edilen veriler, SPSS-24 istatistik programında analiz edilerek frekans ve yüzde tabloları oluşturularak ki-kare analizi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; Genel olarak kullanıcıların, kompresyon giysilerinin hareketlerini kısıtladığı, normalden fazla terlettiği ve dokusal özellikleri giysi yüzeyinden belli olmasının öncelikli problemler olduğu sonucuna ulaşılmış ve söz konusu problemlere çözüm önerileri sunacak yedi adet dış giysi tasarımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Garment Compression garments with the principle of compressing tissues by applying pressure, the changing population of developed countries and the healthy life and aesthetic concerns adopted by individuals are increasing the use of these garments primarily in medical, sports and body shaping areas. It causes changes in body volume, size differences in the area where the compression garment is used, and affects the comfort and appearance of the garments worn over the compression garment. For this reason, in this study, it is aimed to determine the problems encountered by the people who use compression garments, which have a wide variety of applications, in the comfort of outerwear and to propose solutions. The sampling of the research consists of people using compression garments in Turkey. 362 randomly selected female participants over the age of 18 who use compression garments were reached for the sample, and a questionnaire consisting of two parts was used as a data collection tool. In the first part of the questionnaire, there were questions about informing the users and demographic characteristics, and in the second part, there were triple Likert questions to determine the purpose and frequency of use of compression garments and the psychological, thermophysiological and physical comfort problems.The obtained data were analyzed in the SPSS-24 statistical program, and frequency and percentage tables were created, and chi-square analysis and one-way analysis of variance were used. According to the data obtained asa result of the research, the primary problems are listed as follows: compression garments restrict movements, cause more perspiration than normal, and textural features are evident from the garment surface. Seven outer garment designs have been developedto provide solutions to these problems.