Mobil e-ticaret kanalı üzerinden yapılan alışverişlerde hedonik ve faydacı alışveriş davranışlarının S.O.R. modeli ile ilişkilendirilerek yeniden satın alma niyetine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of hedonic and utilitarian shopping behaviors on repurchase intent in the shopping through mobile e-commerce channel by associating with the S.O.R model
  1. Tez No: 722894
  2. Yazar: FATİH MEHMET BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAAN VARNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mobil e-ticaret kanallarının sayısı her geçen gün artmakta ve mobil e-ticaret kanalları perakende kanalı olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Geleneksel mağazalarda çalışılan birçok konu, bu çevrimiçi mağazalardan farklı olabilir. Online perakendecilik rekabetindeki artış, özellikle tüketicilere değer katan stratejileri gerektirmektedir. Tüketicinin algılanan değerini artırmak, olumlu davranışsal sonuçlar elde etmek için hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, mobil e-ticaret kanallarının hedonik ve faydacı çevrimiçi alışveriş değerlerinin e-sadakat ve olumlu ağızdan ağıza iletişim üzerindeki etkilerini belirlemektedir. E-perakendeciye olan bağlılığın mağaza hakkında olumlu iletişime yol açıp açmadığı da test edilir. Bu çalışmada ayrıca mobil e-ticaret kanalı üzerinden yapılan alışverişlerde hedonik ve faydacı alışveriş davranışlarının S.O.R. modeli ile ilişkilendirilerek yeniden satın alma niyetine olan etkisi de incelenip detayları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of mobile e-commerce channels is increasing day by day and mobile e-commerce channels are frequently used as retail channels. Many subjects studied in traditional stores may differ from these online stores. The increase in online retail competition requires strategies that add value especially to consumers. Increasing the perceived value of the consumer is vital for achieving positive behavioral results. This study determines the effects of hedonic and utilitarian online shopping values of mobile e-commerce channels on e-loyalty and positive word of mouth. It is also tested whether loyalty to the e-retailer leads to positive communication about the store. In this study, the S.O.R. analysis of hedonic and utilitarian shopping behaviors in shopping made through mobile e-commerce channel. model and its effect on repurchase intention was also examined and explained in detail.