The usage of language of a traumatized patient in a psychodynamic psychotherapy process: A single case study
Travmatize bir danışanın psikodinamik bir psikoterapi süreci içerisindeki dil kullanımı: Tek vaka çalışması
  1. Tez No: 722893
  2. Yazar: ŞEVKET ONUR BALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, uzun süreli psikodinamik bir psikoterapi süreci boyunca travmatize bir danışanın dil kullanımını, kullanımındaki değişiklikleri yakalamaya ve anlamlandırmaya çalışarak, aynı zamanda da bunların travma anlatıları alanındaki çalışmalarla uyumluluğunu sorgulayarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın verileri, 17 yaşında bir kadın danışan ile yürütülen 43 seansın deşifre edilen kayıtlarından oluşmaktadır. Danışanın dilsel materyali her seans için ayrıştırılarak ayrı dosyalara dönüştürülmüştür. Bu dosyalar LIWC programı kullanılarak her seans için önceden belirlenmiş dilsel kategorilerdeki (Akıcısızlıklar, Beden Sözcükleri, Algısal Süreçler, Negatif Duygu, Olumlu Duygu ve Bilişsel Süreçler) değerleri belirlenmiştir. Analizlerden önce tek bir hipotez formüle edilmiştir. Psikoterapi süreci içerisinde dildeki sembolizayon ve yeniden düzenleme kapasitelerini temsil ettiği belirlenen dilsel değişkenlerin düzeylerinin anlamlı olarak artması ve dile yansıyan uyarılmayı temsil ettiği belirlenen dilsel değişkenlerin düzeylerinin ise anlamlı olarak azalması beklenmektedir. Veriler, psikoterapi sürecindeki değişim eğilimlerini gözlemlemek için regresyon eğrisi tahmini kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenlerin eğilimlerindeki anlamlı tepe ve düşüş noktaları tespit edilmiş ve bu noktaları içeren seansların içeriği terapötik ilişki ve travmaya odaklanarak kalitatif olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, Beden Sözcükleri ve Akıcısızlıklar dışındaki tüm dilsel değişkenlerde zaman içinde istatiksel olarak anlamlı kuadratik eğilimlerin var olduğunu göstermiştir. Çalışmanın klinik çıkarımları travmatize bir danışanın dil kullanımının psikoterapi sürecindeki değişikliklerin izini sürmek için dikkate değer olduğunu ve bu değişikliklerin, dilsel değişkenlerin kuadratik eğilimlerinde görüldüğü üzere, süreksiz ve doğrusal olmayan örüntüler izleyebileceğini ortaya koymuştur. Travmatik deneyimlere dair anıların, üzerinde çalışılması ve işlenebilmesi için tamamen ortaya çıktığı psikoterapi sürecinin orta fazının önemini ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the language usage of a traumatized patient throughout the process of long-term psychodynamic psychotherapy by trying to capture and make sense of the changes within while questioning its compatibility with the studies in the field of trauma narratives. The data of the study consists of 43 transcribed sessions with a 17-year-old female patient. The verbal material of the patient was detached for each session and converted to separate files. These files were analyzed using Linguistic Inquiry Word Count (LIWC) to determine values in selected linguistic categories (Nonfluencies, Body Words, Perceptual Processes, Negative Emotion, Positive Emotion, and Cognitive Processes) for each session. One hypothesis was formulated before analyses. It was expected that the levels of linguistic variables which were identified to represent the symbolization and reorganization capacity in the language would increase significantly, and the levels of linguistic variables which were determined to represent the arousal expressed in the language will decrease significantly over the process of psychotherapy. The data were analyzed using regression curve estimation to observe trends of change over the psychotherapy process. Significant peak and decline points in trends of variables were identified, and the content of sessions containing these points was analyzed qualitatively, focusing on the therapeutic relationship and trauma. The results indicated that all linguistic variables excluding Body Words and Nonfluencies presented statistically significant quadratic trends in time. The clinical implications of the study suggested that the language usage of a traumatized patient is worthy of attention to trace the changes in the psychotherapy process and these changes may pursue discontinuous and nonlinear patterns, as observed in the quadratic trends of linguistic variables. The study also revealed the significance of the middle phase of the psychotherapy process, where memories of traumatic experiences emerge thoroughly to be worked upon and processed.