Ebu'l Ferec İbnu'l-Cevzî'nin Ahkâmu'n Nisâ isimli eseri bağlamında kadının mükellefiyetleri
Obligations of women in the context of Ebu'l Ferec İbnu'l Cevzi's work titled Ahkamu'n Nisa
  1. Tez No: 722897
  2. Yazar: ADNAN YAYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İslam, kâinatın özü üsaresi mahiyetinde olan insanın başıboş yaratılmadığı her fırsatta ifade etmiştir. İnsanın görülen, görülmeyen tüm varlıkları yaratan Allah'la, etrafındaki insanlarla, mahlûkatla, nebatatla ve ruhaniyatla bir münasebeti vardır. Dolayısıyla bu sayılanlara karşı bir sorumluluğu ve yükümlülüğü de söz konusudur. Bu minvalde inananların, özelde de kadınların bu mükellefiyetlerini bir şekilde öğrenmeleri ve hayatlarını buna göre tanzim etmeleri gerekmektedir. Kadın konusu bütün din ve sistemlerde tartışılmış ancak en mutedil ve fıtrata en uygun hükümler şüphesiz dinimizde yer almaktadır. Zira İslam bir beşer sistemi değil ilahî nizamlar bütünüdür. Geleceğin toplum ve dünyasını inşa etmede kadın ve ailenin ehemmiyeti bu kadar açıkken bu alanda telif edilmiş eserler maalesef az sayıdadır. Bu çalışma hicrî VI. yüzyılda yaşamış büyük âlim Ebu'l-Ferec Abdurrahman b. Ali İbnu'l-Cevzî'yi (ö.597/1201) ve İbnu'l-Cevzî'nin“Ahkâmu'n Nisa”adlı eserini incelemektedir. Bu eser bu alanda kaleme alınmış ilk eser olma özelliğini taşımaktadır. Hususiyle kadınlara ait hükümlerin ayet, hadis ve kıssalarla anlatıldığı bu eserin hem Türkçe'ye kazandırılması hem de bu eser üzerinde akademik çalışmalar yapılması gerektiği aşikârdır.
Özet (Çeviri)
Islam has stated at every opportunity that man, who is the essence of the universe, was not created idle. Man has a relationship with Allah - the Creator of all visible and invisible beings- with the people around him, with the creatures, with the plants and with the spirit. Therefore, there is also a responsibility and an obligation to those mentioned above. In this manner, believers, especially women, need to learn about these responsibilities and shape their lives accordingly. The issue of women has been discussed in all religions and systems, but the most moderate and most appropriate provisions undoubtedly exist in our religion. Because Islam is not a human system, but a set of divine orders. While the importance of women and families in building the society and world of the future is so clear, unfortunately, there are few copyrighted works in this field. This study scrutinizes the great scholar Ebu'l-Ferec Abdurrahman b. Ali İbnu'l Cevzî'yi (d.597/1201 and İbnu'l Cevzî's work titled“Ahkâmu'n Nisa”. This work is the first one written in this field. It is obvious that this work, in which the provisions pertaining to women are explained with verses, hadiths and parables, should both be translated into Turkish and academic studies should be carried out on this work.