Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve kişisel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi: Çağ Üniversitesi örneği
Investigation of the relationship between social media addiction and well-being of university students: Çağ University sample
  1. Tez No: 722896
  2. Yazar: ALİ KARAÖMERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanların belli sınırlarla çevrelenmiş biçimde sadece kendilerine ait bir profil hesabı açması, aynı sınırlarda başka kişilerin açmış olduğu profilleri ile kendi paylaşımlarını açıkça vermesi ve onun da başka paylaşımları görebilmesi ve bu şekilde profiller ve bağlantılar arasında dolaşabilmesini sağlayan web tabanlı hizmetlerin hepsine sosyal medya veya sosyal ağlar denir. Zihinsel, duyusal ve davranışsal aşamalarla ilerleyerek bireyin yaşamındaki özel, iş/akademik, sosyal alan gibi günlük yaşamının pek çok alanında meşguliyet, duygu durum düzenleme, tekrarlama ve çatışma gibi problemlere yol açan psikolojik soruna ise sosyal medya bağımlılığı denir. Pozitif duyguların çok, negatif duyguların az hissedilmesi ve hayattan çok fazla doyum almak ise kişisel iyi oluş olarak tanımlanmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı kişinin kişisel iyi oluşunu etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile kişisel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çağ Üniversitesi örneklemi kapsamında 101 kadın 50 erkek olmak üzere toplam 151 öğrencinin katıldığı araştırmada veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Kişisel İyi Oluş Ölçeği'nden oluşan anket kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler IBM SPSS.26 istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizler sonucunda sosyal medya bağımlılığı ile kişisel iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Cinsiyete göre sosyal medya bağımlılık düzeyleri arasında anlamlı bir fark belirlenmiş ve kadınların erkeklere göre daha yüksek sosyal medya bağımlılık düzeyi gösterdikleri bulunmuştur. Sosyal medya bağımlılığının psikolog/psikiyatriste gitme değişkeni ile arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu araştırmanın literatürdeki sosyal medya bağımlılığının kişisel iyi oluşla ilişkisine dair kısıtlı çalışmalara destek olması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte bundan sonra bu konu hakkında yapılacak çalışmalarda daha geniş örneklem gruplarının kullanılması ve daha çeşitli değişkenler ile çalışılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Social media or social networks are all web-based services that enable people to open a profile account that is only for themselves, surrounded by certain limits, to openly share their profiles with other people's profiles within the same borders, and to enable them to see other posts and navigate between profiles and links in this way. Social media addiction is a psychological problem that progresses through mental, sensory, and behavioral stages and causes problems such as preoccupation, mood regulation, repetition, and conflict in many areas of daily life such as private, work/academic, and social areas. Personal well-being is defined as feeling more positive emotions, less negative emotions, and getting too much satisfaction from life. There may be a situation where excessive use of social media can affect people's well-being, as well as the addiction created by excessive use of social media. Therefore, this study, it was aimed to examine the relationship between social media addiction levels and personal well-being levels in university students. A survey consisting of sociodemographic information form, Bergen Social Media Addiction Scale, and Personal Well-Being Scale were used as data collection tool in the study, in which a total of 151 students, 101 of whom were women and 50 were men, participated within the scope of Çağ University sample. The data obtained from the participants were analyzed using the IBM SPSS.26 statistical program. As a result of the analysis, no significant relationship was found between social media addiction and personal well-being. A significant difference was found between social media addiction levels according to gender, and it was found that women showed higher social media addiction levels than men. A significant difference was found between social media addiction and the variable of going to a psychologist/psychiatrist. The aim of this research is to support the limited studies in the literature on the relationship between social media addiction and personal well-being. However, in future studies on this subject, it is recommended to use larger sample groups and to work with more diverse variables.