Anadolu Üniversitesi sosyal bilgiler öğretmenliği lisans programının küresel vatandaşlık kapsamında incelenmesi
Anadolu University social sciences teacher undergraduate program in the scope of global citizenship
- Tez No: 722906
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET SEVER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sosyal Bilgiler dersinin en önemli amaçlarından biri iyi bir vatandaş yetiştirmektir. Günümüzde iyi bir vatandaşın sahip olması gereken özellikler incelendiğinde, küresel vatandaşlık özellikleri karşımıza çıkmaktadır. Küresel vatandaşların, Sosyal Bilgiler dersiyle birlikte kazandırılmak istenen bilgi, beceri, değer ve tutumlara sahip olması beklenmektedir. Bu araştırmanın amacı, Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Öğretim Programı'nın küresel vatandaşlığın gerektirdiği bilgi, beceri, değer ve tutumlarını ne ölçüde kapsadığını belirlemektir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması- tek durum deseni kullanılmıştır. Veriler, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alanındaki 8 öğretim üyesi ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Lisans programı derslerinin Oxfam (2006)'nın ortaya koyduğu küresel vatandaşlık boyutlarından yararlanılarak oluşturulmuş değerlendirme formu kullanılarak incelenmesi ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nın küresel vatandaşlık boyutları sınırlı olarak kapsadığı, derslerin içerikleri ve öğrenme çıktılarının yanında ders sayısının da küresel vatandaşlık eğitimi için yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda küresel vatandaşlık kapsamında ders sayısının artırılması, öğretim elemanlarına küresel vatandaşlık ile ilgili hizmet içi eğitimler verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important objectives of the Social Studies lesson is to educate good citizens. When the characteristics that a good citizen should have today are examined, the characteristics of global citizenship emerge. Global citizens are expected to have the knowledge, skills, values and attitudes that are desired to be gained with the Social Studies lesson. The purpose of this research is to examine to what extent Anadolu University Social Studies Teaching Curriculum covers the knowledge, skills, values and attitudes required by global citizenship. In this study, case study-single case design, one of the qualitative research methods, was used. The data were obtained via semi-structured interviews with 8 lecturers in the field of Social Studies Teaching at Anadolu University. In addition, Social Studies Teaching Under Graduate Program was analyzed by means of an evaluation form created by using the dimensions of global citizenship revealed by Oxfam (2006). Content analysis and descriptive analysis were used in the analysis of the data. As a result of the research, it has been concluded that Anadolu University Social Studies Curriculum covers the dimensions of global citizenship to a limited extent, the content of the courses and the learning outcomes as well as the number of courses are not sufficient for global citizenship education. As a result of the research, it has been suggested to increase the number of lessons within the scope of global citizenship and to give in-service trainings to lecturers on global citizenship.