Kumluca (Antalya) ilçesi coğrafyası
The Geography of Kumluca the town of Antalya
  1. Tez No: 72291
  2. Yazar: CEMALİ SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SÜHA KOCAKUŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Kumluca, Akdeniz Coğrafî Bölgemizin Antalya Bölümünde yer alır. Turizmin önemli merkezi Antalya'nın, batısında, kıyı şeridinde kurulmuş bu şirin İlçe, coğrafi potansiyelin yeterince değerlendirilememesinden dolayı yeterince gelişememiş, fakat fonksiyonel açıdan önemli bir yere sahiptir. Merkeze olan uzaklığı 95 km.olan Kumluca'nın güneyinde Akdeniz, doğusunda Kemer, kuzeyinde Korkuteli, kuzeybatısında Merkez ilçe, batısı Finike ve Elmalı ilçeleri ile çevrilidir. Kumluca İlçesi'nin yüzölçümü 1.253 km2.dir. îlçe'nin merkez nüfusu 1997 yılında 22.205 kişidir. Merkez İlçe, kasaba ve köyleri ile birlikte toplam nüfusu ise 55.864 kişidir. İlçe'nin üç kasabası ve 24 köyü bulunmaktadır. Bu verimli topraklarda Türklerden önce ilkçağlardan beri bir çok kavimin yaşadığı, bıraktıkları eserlerden anlaşılmaktadır. Bunlar; Likyalılar, Fenikeliler, Romalılar, Selçuklular, Moğollar ve Osmanlılar'dır. İlk yerleşim ; İlçe merkezinin 5 km. kadar doğusunda Sankavak adıyla 1830 yıllarında kurulmuştur. Fiziki şartların insanlar üzerindeki olumsuz etkisinin azalması zamanla nüfusu artmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Finike'ye bağlı bir bucak merkezi iken 1958 yılında aynı ilçeden ayrılarak ilçe statüsü kazanmıştır. Kumluca, Akdeniz'in hemen gerisinde doğu-batı doğrultusunda oldukça düz olarak uzanan bir kıyı şeridine sahiptir. Kuzeye doğru gidildikçe önce bir kıyı ovasının olduğu, sonra ise yükseltinin arttığı görülür. Beydağları ve Tahtalı dağları Kumluca'yı doğu-batı ve kuzey yönünden kuşatmışlardır. Bu nedenle İlçe'de ortalama yükseklik 1.000 nxnin üzerinde bulunmakta ve Türkiye'nin ortalama yüksekliği olan 1.032 m.ye yaklaşmaktadır. İlçe ovaları; güneyde ortalama yüksekliği 50 m. olan kryı ile batı-orta ve kuzeyde yer alan ortalama yüksekliği 800-1250 m. olan yüksek ovalardır. Kumluca İlçesi topraklarım esas olarak alüviyal, kolüvyal ve kahverengi orman toprakları oluşturur. 154Batıda Beydağlan ile, doğuda Kıyı Sıradağları arasında Kumluca Ovasına doğru uzanan Alakır Vadisinin her iki tarafında, topografya ve koşullarının imkan verdiği ölçüde iskan alanları kurulmuştur. Kumluca İlçesinde Akdeniz İklimi hüküm sürer. İklim, kışların ılıklığı ve kısalığı ile belirgindir. İlçede Akdeniz'in en büyük alçak basınçlılığı Ekim ve Şubat arasıdır. Yıllık ortalama yağış miktarının 928,6 mmdir. İlçe'nin suları ise Alakır ve Göksu Çayları ile Akdeniz'e boşalmaktadır. Doğal bitki örtüsü olarak çok yıllık bitkiler esası teşkil eder. Akdeniz Maki Topluluğu bitki örtüsünde egemen unsurdur. İlçe nüfusu genel olarak 1950 yılından itibaren sürekli bir artış göstermektedir. Şehir ve kır nüfiıs artışlarında sayım yıllarında düzensizlik görülmekle beraber kır nüfusun şehir nüfusu lehine devamlı bir azalma gösterdiği görülmüştür. Nüfusun 1997 yılında %39.7 si ilçe merkezinde, % 30.8 i kasabalarda, % 29.5 i ise köylerde yaşamaktadır. Yerleşmelerin toplu olduğu ilçe merkezi ve bağlı köylerinde nüfus yoğunluğunun fazla, Altınyaka Bucağına bağlı köylerde ise yoğunluğun az olduğu görülmektedir. İlçede yerleşmelerin çoğunun dağınık oluşu dikkat çekicidir. Kumluca İlçesinde cam ve plastik seralarda turfanda sebzecilik yapılmakta, Antalya'nın dolayısıyla Türkiye'nin turfanda sebze ihtiyacının büyük bir kısmı buradan karşılanmaktadır. İlçe sınırları içerisinde zengin bir tarihi eserler ve el değmemiş doğa güzellikleri bulunmaktadır. Şu anda Kumluca ekonomisinin temelini tarımsal faaliyetler oluşturmaktadır. İlçenin sahip olduğu turizm potansiyelinin açığa çıkanlmasrması, değerinin anlaşılması, gerekli plan, proje ve programların yapılarak değerlendirilmeye alınması ile Kumluca ekonomisine yeni bir ivme kazandıracaktır. 155
Özet (Çeviri)
SUMMARY The district of Kumluca is situated in the Antalya part of the Mediterranean Region of Turkey. It is in a distance of 95 km. from the center of the province and is limited in the south side by Mediterranean Sea, in the East - by the district Kemer, in the Nort - by district Korkuteli, in the central district of the province and in the West - by the districts Finike and Elmalı. The surface of the distict Kumluca is 1,253 km2. According to the census, realized in 1977, the population of the district center is 22,205 and its total population is 55,864. There are three towns and 24 villages in the frame of the district. According to the traces left, it is determined that since the first periods a lot of tribes have lived and established a lot of states on these fruitful fields. Theses people are the Licks, Fenikies, Romans, Seldjukids, Mongols and Ottomans. The first settling has been found in the years 1830 under the name Sankavak, situated in a distance of approximately 5 km on the east side of the district center. In the district of Kumluca dominates the Mediterranean climate. The lowest depression in the Mediterranean Region of the district is between October and February. The annual average raining is 928,6 mm. The waters of the district are running in the Mediterranean Sea through the streams Alakir and Göksu. The muhiannual plants constitute the natural vegetable coat of the district area. The group of Mediterranean scrubs (maquis) is dominating in the vegetable covering. The concentration of the population in the center of the district and in situated around it villages, where the settling is in copact manner, is high. On the other hand, in the villages of the commune Ahrnyaka this concentration is low. The most of the settling of the district are wide apart. 156The people of the district of Kumluca is engaged with production of early vegetables in glass and plastic hothouses. There are a lot of historical objects of art and virgin natural beauties in the scope of the frontiers of the district. Recantly the agricultural activities costitute the base of the economy of the district Kumluca. 157