İtalya, İngiltere ve Türkiye emniyet örgütlerinin amaç, yapı ve yönetim süreçleri ile eğitim sistemleri açısından karşılaştırılması
The Comparasion of Italian, English and Turkish police organizations in terms of aim, structure and management processes and training systems
  1. Tez No: 72292
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, İtalya, İngiltere ve Türkiye Emniyet Örgütlerinin amaç, yapı ve yönetim süreçleri ile eğitim sistemleri açısından karşılaştırılmasıdır. Tarama modelinin kullanıldığı, karşılaştırmalı bir araştırma olan bu araştırmada konuyla ilgili yasalar, yazılı dokümanlar incelenmiş, yabancı dildeki metinlerin çevirileri yapılarak elde edilen ham veriler araştırma amaçlan doğrultusunda sistemli hale getirilerek yorumlanmıştır. Avrupa Birliğine girme yolunda önündeki engelleri birer birer aşan Türkiye, Birliğe girmesi durumunda tüm kurumlarda olduğu gibi Emniyet Örgütünde da bir takım örgütsel ve yönetsel değişiklik yapmak durumunda kalacaktır. Yapılması olası değişikler konusunda ön bir çalışma yapılması Birliğe tam üyelik durumunda çıkabilecek problemlerin (hızlı göç, sınır giriş çıkış işlemleri, vs) önceden öğrenilerek önlem alınmasının önemi çok büyüktür. Türkiye Avrupa Birliğine tam üyelik sürecinde uyum yasalarının bir kısmı parlamentodan geçirmiş, bir kısmı ise görüşülmeyi beklemektedir. Bu da göstermektedir ki yasal değişikliklerin gerçekleştirilmesi bu güne kadar zaman aldığı gibi bundan sonrada zaman almaya devam edecektir. Bu kapsamda Ceza muhakemeleri Usul Yasasında yapılan değişiklikle kısaltılan gözaltı sürelerinin Avrupa Birliğine üyelik sürecinde yapılması gereken yasal değişikliklerin çok küçük bir kısmım oluşturmaktadır. Bu araştırma ile Türkiye Emniyet Örgütünün yönetim yapılarım yerel yönetimin ağırlıklı olarak uygulanabileceği bir şekilde yemden ele alması gerektiği saptanmıştır. vu
Özet (Çeviri)
SUMMARY The General purpose of this research is the comparison of Italian, English and Turkish Poliçe Organizations in tenns of aim, structure and management processes and training systems. Being a comparative research in which the scanning model is used, laws connected with the subject and literatüre are examined carefully, simple data's gathered from the translations of the texts mitten in foreign languages have systematically been commented through the purpose of research. Turkey, overcoming ali the obstacles öne by öne towards the integration with the European Union will have to do some organizational and managerial changes within the National Poliçe Organization as well as ali the organizations. it is too important to make a preparation on probable changes in order to learn the problems (rapid migration, proceedings of border, entries and exists, ete) and take measures that may exist in full membership to the Union. to the process of full membership to the European Union, Turkey's harmonization laws have been approved by the Parliament and some of them are about to be discussed. This shows that as the legal changes took time up to now, it will be the same after that. Custody period, which was shortened by amendment to the Criminal Proceeding Law, comprises of only a small part of the legal amendments necessary for the process of full membership to the European Union. to this research it has been discovered that it would be necessary to review the Turkish National Poliçe Organization's administrative structures which can be carried out within local administrative structure.