Sebebi açıklanamayan infertilite tedavisi gören kadınların bağlanma stilleri ve çift uyumu arasındaki ilişkinin kontrol grubuna göre incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles and couples adjustment of women receiving infertility treatment with unknown reason according to control group
- Tez No: 722911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş: Sebebi açıklanamayan infertilite, tıbben gebeliği engelleyici hiçbir sebep bulunamamasına karşın çiftin bir sene boyunca korunmasız şekilde cinsel ilişki yaşadığı halde, gebeliğin oluşmama durumudur. İnfertilite, çocuklukta oluşan bağlanma stilleri ile yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Çocuklukta oluşan bağlanma stillerinin ise etkisi yetişkinlikte de sürmektedir. Bu durumun evlilik uyumu ile bağlantılı olacağı düşünülmektedir. Evlilik, erkeğin ve kadının karşılıklı anlaşma kurarak birlikte yaşamak amacıyla oluşturdukları sosyal bir kurumdur. Bu sosyal kurum ortak bir yaşamı paylaşmayı, bir çocuk dünyaya getirmeyi, yaşamın güzellik ve güçlüklerini beraber paylaşmayı içermektedir. İnfertil çiftler evliliğin bir gereği ve beklentisi olan ebeveynlik rolünü üstlenememektedirler. Bireylerin yaşadıkları bu zorlu ve sancılı süreç çiftler arasında ulaşılmış olan dengeyi bozabilmekle birlikte çift uyumu için risk faktörü taşıyabilmektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, Sebebi Açıklanamayan İnfertilite tedavisi gören kadınların bağlanma stilleri ve evlilik uyumları arasındaki ilişkinin kontrol grubuna göre incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Sebebi açıklanamayan infertilite tanısı almış 80 kadın (deney grubu) 80 kontrol grubu ile gerçekleştirilmiştir. Ölçekler ve formlar katılımcılara yüz yüze verilerek doldurulmuştur. Bulgular: Yapılan araştırmada açıklanamayan infertilite tedavisi gören kadınların bağlanma stilleri ve çift uyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Sebebi açıklanamayan infertilite tedavisi gören ve güvenli bağlanmaya sahip olan kadınların çift uyumu düzeylerinin güvenli bağlanmaya sahip olmayan kadınlara göre karşılaştırılmasında yalnızca çift doyum mutluluğu alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır.“Çiftlerin bağlılığı”,“çiftlerin ortak kararı”,“duygulanım ifadesi”alt boyutlarında ise istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Sebebi açıklanamayan infertilite tedavisi gören ve güvenli bağlanıma sahip kadınların çift uyumu düzeylerinin kontrol grubuna göre karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Duygulanım ifadesi boyutunda istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sebebi açıklanamayan infertilite tedavisi gören kadınların çift uyumu düzeylerinin kontrol grubuna göre karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Unexplained infertility is the situation where pregnancy does not occur even though the couple has had unprotected sexual intercourse for one year, although there is no medical reason to prevent pregnancy Infertility is thought to be closely related to attachment styles formed in childhood. The effect of attachment styles formed in childhood continues into adulthood. This situation is thought to be related to marital adjustment. Marriage is a social institution created by men and women to live together by mutual agreement. This social institution includes sharing a common life, giving birth to a child, sharing the beauty and difficulties of life. Infertile couples cannot assume the role of parenthood, which is a requirement and expectation of marriage. Although this difficult and painful process experienced by individuals can disrupt the balance reached between couples, it can carry a risk factor for dyadic harmony. Purpose: This study aims to examine the relationship between attachment styles and marital adjustment of women receiving Unexplained Infertility treatment compared to the control group Materials and Methods: The study was conducted with 80 women (experimental group) diagnosed with unexplained infertility and 80 control group. Scales and forms were given to the participants face to face and filled. Results: In the study, it was found that there was a statistically significant relationship between attachment styles and dyadic adjustment of women who were treated for unexplained infertility. When comparing the levels of dyadic adjustment of women who received unexplained infertility treatment and who had a secure attachment, it was determined that there was no statistically significant difference only in the sub-dimension of dyadic satisfaction. A statistically significant relationship was found in the sub-dimensions of“couples' commitment”,“joint decision of the couples”, and“effective expression”. A statistically significant relationship was found in the comparison of the dyadic adjustment levels of women who were treated for unexplained infertility and had a secure attachment, compared to the control group. No statistically significant relationship was found in the dimension of affect expression. Statistically significant relationships were found in the comparison of the dyadic adjustment levels of the women who received unexplained infertility treatment compared to the control group