Doğu Akdeniz'de enerji güvenliğinin güncel dinamikleri
Current dynamics of energy security in the Eastern Mediterranean
  1. Tez No: 722910
  2. Yazar: NAZLI YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesi Kafkaslara ve Orta Doğu'ya olan coğrafi yakınlığı nedeniyle 20. yüzyılın başlarından günümüze kadar küresel ve bölgesel ölçekte birçok güç mücadelesinin ve enerji çekişmelerinin yaşandığı bir yer olmuştur. Özellikle 21. yüzyılın başlarında bölgede hidrokarbon rezervlerinin keşfedilmesi ile birlikte bölgenin jeopolitik önemi artmış ve bu durum bölge ülkeleri adına güvenliği tehdit edici yeni bir kırılgan zeminin oluşmasına neden olmuştur. Doğu Akdeniz'de hidrokarbon rezervlerinin keşfi kıyıdaş ülkeler arasındaki tarihsel anlaşmazlıkların tekrar ortaya çıkmasına ve uluslararası aktörlerin bölgeye yönelik çıkar politikaları takip etmesine neden olmakta ve bu durum bölgesel güvenliğin olumsuz yönde etkilenmesine yol açmaktadır. Ayrıca Doğu Akdeniz'de keşfedilen enerji rezervleri bölge ülkeleri arasında deniz yetki alanı konusundaki anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına neden olmakta ve bu anlaşmazlıklar kıyıdaş ülkeler arasındaki gerilimi arttırarak silahlanma yarışını hızlandırmaktadır. Diğer yandan, küresel aktörlerin Doğu Akdeniz'e yönelik politika ve stratejileri mevcut enerji kaynaklarının geliştirilmesini engellemektedir. Bu bağlamda çalışmada bölgenin enerji rezervlerinin keşfedilmesi ve paylaşılmasına yönelik ortaya çıkan yeni dinamikler ve bu dinamiklerin yol açtığı işbirliği ve çatışma olanakları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical proximity to the Caucasus and the Middle East, the Eastern Mediterranean Region has been a place where many power struggles and energy conflicts have been experienced on a global and regional scale since the beginning of the 20th century. The geopolitical importance of the region has increased with the discovery of hydrocarbon reserves in the region at the beginning of the 21st century and this situation has led to the formation of a new fragile ground that threatens the security of the countries in the region. The discovery of hydrocarbon reserves in the Eastern Mediterranean causes historical disagreements between riparian countries to re-emerge and international actors pursue policies of interest towards the region, which negatively affects regional security. In addition, the energy reserves discovered in the Eastern Mediterranean cause disputes between the countries of the region on the maritime jurisdiction area, and these disagreements increase the tension between the riparian countries and accelerate the arms race. On the other hand, the policies and strategies of global actors towards the Eastern Mediterranean prevent the development of existing energy resources. In this context, the new dynamics emerging for the discovery and sharing of the region's energy reserves and the possibilities of cooperation and conflict caused by these dynamics are discussed in this study.