Hegemonı̇k erı̇llı̇ğı̇n ı̇nşası bağlamında GQ, Esquire ve Men's Health dergı̇lerı̇nde sembolı̇k erkek kı̇mlı̇ğı̇ sunumunun ı̇ncelenmesı̇
The study of the representation of symbolic identiy of men in the magazines of GQ, Esquire and Men's Health, within the context of the construction of hegemonic masculinity
  1. Tez No: 722912
  2. Yazar: SEÇİL DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL TAMER TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Toplumsal cinsiyetin erkekler üzerinde kurduğu hegemonyanın bir sonucu olan hegemonik erillik kavramı, feminist hareketin ikinci dalgasından itibaren incelenmeye başlanmış, Erkeklik Çalışmaları alanının ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Bu alanda yapılan araştırmaların gösterdiği üzere; tek bir erkeklik biçiminden söz etmek mümkün değildir ve hegemonik erkeklik dışında erkeklikler de bulunmaktadır. Erkek yaşam tarzı dergileri, ürettikleri söylemler ve reklamlar aracılığıyla modern ve yeni erkek kimlikleri inşa etme görevini üstlenirken aynı zamanda okurlarını tüketim odaklı ve lüks yaşam biçimlerine teşvik etmektedir. Erkeklere rehberlik etme amacı taşıyan bu dergiler, idealleştirilen erkekliğin ve sembolik erkek kimliklerinin açıkça görülebildiği tüketim unsurlarıdır. Bu çalışmada hegemonik erilliğin ve sembolik erkek kimliklerinin, erkek dergilerindeki söylemler aracılığıyla nasıl inşa edildiği ve sunulduğu analiz edilmektedir. Çalışmanın örneklemi olan GQ, Esquire ve Men's Health erkek dergilerinin, 2013-2018 yılları arasında Türkiye'de yayımlanan toplam 18 sayısında yer alan metinler, Teun A. van Dijk'ın eleştirel söylem çözümlemesi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, erkek dergileri hegemonik erilliği pekiştirmekte ve söylem yoluyla yeniden inşa etmektedir. Erkek dergilerinde yer alan tüm erkek kimlikleri, tüketim ekseninde oluşan ve değişim gösteren kimliklerdir. Dergilerde yer alan söylemler, hayal edilen erkeklik biçimine ulaşmanın yollarını öğütleyerek, toplumsal cinsiyet bağlamında erkeklik mücadelesinin sürekli devam ettiğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The term hegemonic masculinity was born as a result of the hegemony set by gender upon men, which has been examined since the beginning of the second feminist wave and has been influential on the emergence of the field of Masculinity Studies. According to the studies conducted in this field, it is not possible to talk about a single type of masulinity, while there are also other masculinities other than hegemonic masculinity. Men's lifestyle magazines, not only function as builders of modern and new identities of men through advertisements and the discourses they produce, but also encorage them to have consumption-wise and luxurious lifestyles. These magazines which pursue the goal of guiding men, are elements of consumption in which it is possible to clearly observe the idealised masculinity, as well as the symbolic identities of men. In this study, the way the hegemonic masculinity and the symbolic identities of men are built and represented is analyzed, through the discourses in men's magazines. The samples of the study, which are the texts included in the 18 issues of men's magazines GQ, Esquire and Men's Health, printed between 2013-2018, were analyzed by the use of the critical discourse analysis method of Teun A. van Dijk. According to the findings of the research, men's magazines reinforce hegemonic masculinity and rebuild it through the method of discourse. All men's identities included in men's magazines are changing identities which are formed around the axis of consumption. Discourses presented in magazines, advise ways to reach the imagined form of masulinity, confirming that the fight for masculinity is continuously proceeding within the terms of gender.